blog, Uncategorized

Kaplama Takılar Hakkında Bilmedikleriniz

Kaplama Takılar Hakkında Bilmedikleriniz

Kaplama Takılar Hakkında Bilmedikleriniz

Kaplama takılar hakkında bilmedikleriniz. Güzel ve uygun fiyatlı takılar arıyorsanız muhtemelen altın kaplama ve gümüş kaplama kelimelerine rastlamışsınızdır. Peki kaplama tam olarak nedir? Okumaya devam edin, çünkü bu sayfada size her şeyi anlatacağız!

 • Altın kaplama ve gümüş kaplama nedir?
 • Takılara kaplama nasıl yapılır?
 • Altın kaplama, altın dolgulu ve altın vermeil arasındaki fark nedir?
 • Kaplamalı bir takı satın almadan önce neleri bilmeliyim?
 • Kaplama takıların bakımını nasıl yapabilirim?

Altın kaplama ve gümüş kaplama nedir?

Kaplama küpeler

Kaplama takılar hakkında bilmedikleriniz. Kaplama bir mücevher parçasının metal bir tabanı vardır ve başka bir metal tabakasıyla donatılmıştır. Örneğin, altın tabakası olan bir bakır yüzüğe altın kaplamalı yüzük veya altın kaplama yüzük denir. Gümüşün katman olarak kullanılmasına gümüş kaplama diyoruz. Kaplamalı bir mücevher bu nedenle tamamen altın veya gümüş bir yüzükten daha ucuzdur.

Kaplama işlemi nasıl işliyor?

Kaplama prosesine ilişkin bilgi sağlamak için bunun en büyük tedarikçimizde nasıl yapıldığını açıklıyoruz. Her şey birkaç gün sürebilir. Bu sürecin nasıl işlediğini sizlere adım adım açıklıyoruz.

 • Takı geldiğinde sadece temel malzemeden yapılmıştır. Pembeelmas.com’ un altın kaplama takılarının çoğu pirinç veya bakırdır.
 • Takılar iyice temizlenip, üzerinde kir kalmayacak şekilde durulanır.
 • Takının batırıldığı ilk katman saf bakırdır. Bu ön işlemdir ve altın katmanın daha iyi yerinde kalması ve mücevherlerin güzelce parlamaya devam etmesi için yapılır. Bu katmandan sonra takıların iyice kuruması gerekir.
 • İkinci katman ana katmandır. Bu amaçla tedarikçimiz 18 ayar altının sıvı bir versiyonunu kullanıyor. Takıya güzel rengini veren ve altın kaplama takının altın görünümü ve hissine sahip olmasını sağlayan katmandır. Bu katmandan sonra takıların da kurutulması gerekir.
 • Kaplama işleminde kullanılan üçüncü katman hipoalerjenik ve şeffaf bir sıvıdır. Bu katmana elektro-kaplama da deniyor çünkü takılar batırılırken elektrik kullanılıyor. Elektrik, kaplamanın daha iyi ve daha düzgün yapışmasını sağlar. Bu katman altın katman için ekstra korumadır.

Tüm bu aşamalardan sonra takı ışıltılı bir altın rengine kavuşur ve bu altın kaplama takıyı tamamen altından oluşan bir takıdan ayırt etmek neredeyse imkansızdır.

Altın kaplama, altın dolgulu ve kırmızı altın (vermeil) arasındaki fark nedir?

Altın kaplamanın yanı sıra altın dolgulu takılar veya kırmızı altın takılar da bulunmaktadır. Yukarıda kaplamanın tam olarak ne olduğunu okudunuz ama altın kaplama, altın dolgulu ve kırmızı altın (vermeil) arasındaki fark nedir?

Altın dolgu, altın kaplamaya çok benzer. Burada da temel malzemenin üzerine bir altın tabakası yerleştirilir. En büyük fark bu altın tabakasının kalınlığıdır. Altın dolgulu takılarda ağırlığın en az %5’inin altın tabakasından oluşması gerekir.

Kırmızı altın (vermeil) aslında altın kaplama takıların özel bir versiyonudur. Kırmızı altın (vermeil), temel malzemenin gümüş olmasını gerektirir. Altın kaplama takılar çelik gibi diğer temel malzemelerle de kullanılabilir.

Kaplamalı bir takı satın almadan önce ne bilmeliyim?

Gümüş kaplama takı

Kaplamalı bir takının ne kadar süre güzel kalacağı çeşitli faktörlere bağlıdır. En önemli noktaları aşağıda bulabilirsiniz:

 • 2 farklı kaplama türü vardır: Kimyasal kaplama ve gerçek değerli metallerle kaplama. Pembeelmas.com’ da yalnızca gerçek olmayan, yani 18 ayar altın içeren altın kaplama takılar satıyoruz. Kimyasal varyant sadece bir çeşit boyadır, bunun için gerçek altın kullanılmaz ve bu nedenle daha düşük kalitededir.
 • Takılarınızın ne kadar süre güzel kalacağı aynı zamanda takının türüne de bağlıdır. Örneğin altın kaplama bir yüzüğünüz varsa, günlük kullanımda dış etkenlerle altın kaplama bir zincire göre daha fazla temas edecektir. Bu, altın kaplamalı bir zincirin daha uzun süre güzel kalma ihtimalinin yüksek olduğu anlamına gelir.
 • Kaplama tabakasının kalınlığına da bağlıdır. Kalınlık, 1,0 ila 5,0 arasında olabilen mikron kelimesiyle belirtilir. Katman ne kadar kalın olursa kaplama o kadar az çabuk aşınır. Bir mikron yaklaşık olarak bir yıla eşittir. 1 mikronluk bir takı genellikle bir yıl boyunca güzelliğini korur. Yaklaşık beş yıllık 5 mikronluk bir mücevher parçası

Kaplama takılar uzun süre güzel kalır mı ve bunu korumanın en iyi yolu nedir?

Kaplama takılar hakkında bilmedikleriniz. Pek çok kişi, örneğin gümüş kaplamalı veya altın kaplamalı bir mücevherin renginin çabuk değişip değişmeyeceğini veya çabuk eskiyeceğini merak ediyor. Pembeelmas.com’ da kaplama takıları gerçek gümüş veya altın katmanına sahip olduğundan, güzel renklerine kavuşuyorlar. Bu katmanın rengi zamanla bozulabilir veya aşınabilir. Neyse ki bunu mümkün olduğunca önlemek için kendi başınıza yapabileceğiniz şeyler var.

Kaplamalı bir mücevher parçasının yeşile dönmesi de mümkündür. Bu cildinizin asitliğiyle ilgilidir ve kişiye göre farklılık gösterebilir. Mücevherlerinizde yeşil birikintiler var mı? Daha sonra takılarınızı ılık su ve yumuşak bir bezle çok dikkatli bir şekilde temizleyin.

Kaplama takılarınızı güzel tutmak ve kararmayı önlemek için aşağıda bir dizi ipucu bulacaksınız.

 • Temizlik yaparken veya ellerinizi yıkarken takıları takmayın.
 • Parfüm veya diğer kozmetik ürünlerini kullanırken de dikkatli olun. Önce parfümünüzü sıkın, ardından takılarınızı takın. Ayrıca saç spreyine de dikkat edin.
 • Egzersiz yaparken ve yüzerken de kaplamalı takılarınızı takmamanız tavsiye edilir.
 • Uyumadan önce takılarınızı çıkarın.
 • Son olarak: Takılarınızı birbirlerine zarar vermeyecek şekilde dikkatli bir şekilde saklayın. Bu şekilde uzun süre tadını çıkarabilirsiniz

Altın kaplama kolye

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir