blog

Gümüş Takılar Hakkında Sık Sorulan Sorular

Gümüş Takılar Hakkında Sık Sorulan Sorular

Gümüş Takılar Hakkında Sık Sorulan Sorular

Gümüş takılar hakkında sık sorular. Takılar farklı malzemelerden yapılmıştır. Örneğin altından, pirinçten, paslanmaz çelikten, altın kaplama takılardan ve tabii ki popüler gümüşten yapılmış takılarınız var. pembeelmas.com’da gerçek gümüş takılardan oluşan geniş bir koleksiyondan alışveriş yapabilirsiniz. Gümüş takılarımız hakkında sıklıkla sorular aldığımız için bu blogun size gümüş ve gümüş takılarınızın bakımı ve temizliği hakkında daha fazla bilgi sunabileceğini umuyoruz.

Gümüş Takılar Hakkında Sık Sorulan Sorular

Çeşitli gümüşler

Gümüş Nedir?

Gümüş, yer kabuğundan çıkarılan yumuşak, esnek bir metaldir. Gümüşle çalışmak kolaydır ve güzel parlaklığından dolayı her zaman çok popüler olmuştur. Gümüş, mutfak eşyalarının yanı sıra takı yapımı için de mükemmel bir metaldir.

925 Gümüş Nedir?

Gümüş takı yapımına çok uygundur ancak saf gümüş, işlenemeyecek kadar yumuşaktır. Bu nedenle gümüşü daha güçlü hale getirmek için saf gümüşe her zaman başka bir metal eklenir.

Muhtemelen 925 rakamının gümüşle birleşimiyle karşılaşmışsınızdır. Bu nedenle gümüş için en yaygın kullanılan kalite budur. 925 Gümüş, gümüşün diğer metallerle karıştırıldığını (alaşımlandığını) belirtir. Bakır bunun için sıklıkla kullanılır. Bu durumda 925 sayısı %92,5 gümüş ve %7,5 diğer metalleri temsil eder.

925 Ayar Gümüş Nedir

Sterlin veya sadece 925 gümüş ile saf gümüş adını sıklıkla görürsünüz. Gümüş ve 925 gümüş aynıdır. Sterlin isminin nereden geldiği tam olarak belli değil. Sterling (Steorling), Normandiya’da bir yıldızla birlikte verilen gümüş paralara atıfta bulunarak, eski İngilizcede ‘küçük yıldızlı’ anlamına geliyordu. Sterlinin Fransızcadan geldiği ve sert anlamına gelen ‘esterlin’ kelimesinden türediğine dair rivayetler de vardır.

Yardım edin, gümüş takılarım siyaha dönüyor!

Gümüş takılar hakkında sık sorular dan biri de gümüşlerin kararması. Gümüş takılar zamanla renk değiştirebilir. Biraz donuk, hatta siyah olabilirler. Bunun nedeni, gümüşün havada ve diğer maddelerde bulunan bir madde olan hidrojen sülfür (kükürt) ile temasından kaynaklanan kimyasal reaksiyondur. Gümüş ayrıca cildinizin asitliğine de tepki verir. Asitlik herkes için farklıdır ve aynı zamanda diyetinize veya olası ilaç kullanımınıza da bağlıdır.

Gümüş takılarımı nasıl güzel tutabilirim?

Gümüş bileklikler

Gümüş takılarınızın mümkün olduğu kadar uzun süre keyfini çıkarabilmeniz için, ona özenle bakmanızı öneririz. Duş alırken, yüzerken, yemek pişirirken, ellerinizi yıkarken ve egzersiz yaparken tüm gümüş takılarınızı çıkarmanız önemlidir.

Parfüm, makyaj malzemesi, saç spreyi, (güneş koruyucu) kremler ve temizlik ürünleriyle temastan mümkün olduğunca kaçınmaya çalışın. Takılarınızı takmadan önce krem ​​ve parfümünüzü bir süre bekletin ve makyajınızı yapın. Bulaşıkları temizlerken veya yıkarken plastik eldiven kullanın.

Takılarınızı banyoda saklamayın ve güneşte bırakmayın. Takılarınızı takmadığınız zamanlarda saklayabileceğiniz en iyi yer karanlık ve nemsiz bir ortamdır. İpucu: Gümüş takılarınızı bir mücevher kutusu veya çantasında saklayın.

Uyurken Takı Takmayın.

Gümüş takılar hakkında sık sorulan sorular’ dan bir taneside uykuda takı takılırmı. Günümüzde birçok gümüş takı, takının üzerine rodyum tabakası uygulanarak işlenmektedir. Bu sadece gümüş takıları daha güçlü kılmakla kalmaz, aynı zamanda takı güzel rengini ve parlaklığını da korur. Gümüşün rengi çoğu zaman orijinalinden biraz daha beyaz hale gelir ve ona beyaz altınla aynı görünümü verir. Bu takılarınızın ömrünü uzatır. Bu yöntemlerin dezavantajı gümüşün orijinal görünümünü kaybetmesidir.

Gümüş Takılarımı Nasıl Temizleyebilirim?

İyi bakımınıza rağmen gümüş takılarınız matlaşabilir veya siyahlaşabilir. Neyse ki bu genellikle kolay bir çözümdür ancak mücevherlerinizi nasıl temizlediğinize dikkat edin. Gümüş takılarınızı temizlemenin diş macunu, karbonatla fırçalamak veya alüminyum folyolu bir kapta bekletmek gibi basit yolları vardır. Bunu önermiyoruz! Bu tür yöntemler zamanla gümüş takılarınıza zarar verebilir.

Takılarınızı parlatmak için gümüş cilasını çoğu eczanelerden pujiterilerden ve takı satan dükkenlardan satın alabilirsiniz. Bundan birazını yumuşak, kuru bir beze koyun ve takının üzerine hafifçe sürün. Ancak bunu asla rodyum kaplamalı gümüş takılarla yapmayın. Gümüş cilası kaplamayı etkiler.
Çalışmayı sevdiğimiz şey gümüş cilalı bir bezdir. Tek yapmanız gereken gümüş takılarınızı tekrar parlatmak için hafifçe ovalamak. Bu mendilleri kuyumcudan satın alıyorsunuz. Lütfen dikkat: Bu bezi asla çamaşır makinesine atmayın, aksi takdirde etkinliğini kaybedecektir.

Gümüş Kolye

Gümüş Takılara Alerjiniz Olabilir Mi?

Gümüş ve altının alerjik olmayan değerli metaller olduğu söyleniyor. Yani gümüşe alerjiniz olmadığını söylemek tam olarak doğru değil. Gümüş genellikle takı yapımında diğer metallerle birleştirilir. Saf gümüş yeterince güçlü değildir. Öte yandan alaşımı oluşturan farklı metaller alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Katı veya saf gümüş, bir alaşım oluşturmak için başka bir metalle birleştirilir. Farklı alaşımlar vardır: gümüş ve bakır, gümüş ve platin, gümüş ve paslanmaz çelik vb. Geçmişte takı yapımında nikel de kullanılıyordu. Yüksek derecede alerjen olduğu için bazı Avrupa ülkelerinde artık yasaklanmıştır. Bu nedenle alerji muhtemelen başka bir metalden kaynaklanmaktadır.

Gümüşün Değerli Taşlarla Uyumu Nasıldır?

Gümüşe en çok yakışan değerli taşlardır, değerli taş dan yapılan takılar hem çok güze ve şık görünüm sağladığı gibi çok da sağlıklı bir takı takmış olursunuz. Değerli taşlı takılar konusunu okumak isterseniz buradan okuyabilirsiniz.

Gümüş Takılar Hakkında Sık Sorulan Sorular” üzerine bir düşünce

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir