blog

Boğaz Çakrası 5. Çakra Hakkında Her Şey

Boğaz Çakrası 5. Çakra Hakkında Her Şey

Boğaz Çakrası 5. Çakra Hakkında Her Şey

Boğaz çakrası 5. çakra hakkında her şey. Boğaz çakrası ifade kanalıdır. ‘Vishuddi’ olarak adlandırılan ve aynı zamanda boğaz çakrası olan beşinci çakra, servikal omurlar ve gırtlak çevresinde bulunur. Bu çakra mavi renkle ilişkilidir ve (kendini) ifade etme, iletişim ve duyguların ifade edilmesiyle ilgilidir. Paylaştığımız kelimeler, çıkardığımız sesler ve sesimizin temsil ettiği ses bu çakranın özüyle iç içedir. ‘Vishuddhi’ kelimesi Sanskritçe’den gelir ve ‘saf’ anlamına gelir. İfadeniz ne kadar saf olursa, olduğunuz kişinin yansıması da o kadar özgün olur. Boğaz çakrası, boğaz çakrasını temizleme, değerli taş kullanımı ve diğer konular hakkında buradan bilgi edinin. Ayrıca beşinci çakra ‘tıkandığında’ ne olacağı tartışılıyor: Boğaz çakrası ve öksürük birbiriyle bağlantılı. Ayrıca boğaz çakrasını nasıl yeniden dengeleyeceğinizi de öğreneceksiniz.

Boğaz çakrası: kim olduğunuzu gösterir

Tüm çakralar esasen bizi olduğumuz kişiyle aynı hizaya getirmek, sağlıklı ve mutlu bireyler olarak dünyaya gelmek için tasarlanmış olsa da 5. çakra özellikle özünüzün ifadesine odaklanır. Konuşma yoluyla, duyguları ve duyguların yanı sıra düşünceleri, hayalleri, dilekleri ve korkuları ifade ederek kendimizin bir kısmını dış dünyayla paylaşırız. Birçok insan gerçekte ne düşündüğünü ifade etmekte zorluk çeker. Diğer kişi bunun hakkında ne düşünürdü? Bunun için reddedilecek miyim? Garip miyim? Dileklerim… arzu edilir mi? Bu düşünceler ifadenin özgür akışına karşı çalışabilir. Gariptir ki buna o kadar alıştık ki toplumumuzda insanların büyük çoğunluğu kendilerini özgürce ifade edebilecek kadar güvende ve rahat hissetmemeyi normal karşılamaya başladı. Pek çok insan boğaz çakrasında (5.Çakra) farkında olmayabileceği tıkanıklıklar ile dolaşıyor. 5. çakra sembolü

Boğaz Çakrası ve Duygular

Boğaz çakrasıyla ilgili en yaygın sorunlardan biri duyguların ifade edilmesidir. Ya da daha doğrusu: onu bir kenara koymak. Öfkeden gözyaşlarına, kızgınlığa, kıskançlığa veya korkuya kadar birçok duyguyu ve duyguyu başka biriyle paylaşmayı zor, hatta daha da zor buluyoruz. Yerleri yok, onları paylaşacak yer yok ya da… insanlar nasıl yapılacağını bilmiyorlar. Bir duygu (‘hareketteki’ enerji’: hareketteki enerji) bastırıldığında, başlangıçta ‘sorun’ çözülmüş gibi görünür. Ancak bu geçicidir. Bir duygu şişer ve sanki hissedilip ifade edilinceye kadar bekler. Boğazınızda bir ‘yumru’ hissini biliyor musunuz? Bir duyguyu uzaklaştırmaya tepki veren 5. çakradır. Bu şekilde tepki verdiğinizde, örneğin çok zorlayıcı bir durumda olduğunuzda, aslında o çakranın çevresinde bir tıkanıklık hissedebilirsiniz.

Boğaz çakrası öksürüğü: fiziksel rahatsızlık

Boğaz çakrası öksürüğü mü?” diye merak edebilirsiniz. Peki öksürüğün çakrayla ne alakası var? Pek çok, belki de düşündüğünüzden daha fazla. Duygularınızı ifade etmekte zorluk çektiğinizde aslında bunlar birikebilir. Çakra aşırı kalabalıklaşır ve bu tıkanma sonucunda fiziksel şikayetler ortaya çıkabilir. Sonuç nefes darlığı, nefes darlığı ve boğaz ağrısı olabilir. Ancak kulak ağrısı, baş ağrısı, sinirler ve diğer gerginlikler de sizin görünmeyen ‘parçalarınızdan’ kaynaklanabilir. Kekemelikten öksürüğe, soğuk algınlığına ve enfeksiyonlara kadar ilgili çakradaki dengesizlikle ilişkilendirilebilecek fiziksel şikayetlere hayran kalacaksınız.

Ve bu ‘tıkanıklığın’ başka sonuçları da olabilir. İlişkiler dengesizleşebilir, iletişim zorlaşabilir ve gerçekte kim olduğunuzu göremediğiniz hissine kapılabilirsiniz. Ve bu hiç de garip değil! Kendinizi net bir şekilde ifade edemiyorsanız, diğer insanlar sizin ‘çifte sinyallerinizi’ tercüme etmekte zorluk çekecektir. Çarpık bir imaj yaratılıyor ve iletişimsizlik doğuyor. Ayrıca eski söylenmeden kaldığında yeninin keyfine çok az yer kalıyor. İçinden çıkılması zor olan olumsuz bir sarmalın içinde kalırsınız.

Boğaz çakrasını temizlemek: bunu nasıl yapıyorsunuz?

Boğaz çakrasını temizlemenin çeşitli yöntemleri vardır. Özel egzersizler yapabilir ve/veya boğaz çakrası değerli taşını kullanabilirsiniz. Ayrıca farklı yöntemleri birleştirebilirsiniz. Beşinci çakrayı tekrar dengeye getirmeyi amaçlayan, çakraya bağlı olan mavi renge odaklanmak da dahil olmak üzere çeşitli meditasyonlar vardır. Şarkı söylemek veya mırıldanmak bu çakrayla bağlantı kurmanın iyi yollarıdır; sesinizin tonlarını dinleyin, o anda kendi ritminizi tanıyacaksınız. Sesler duygu taşır ve kendi içinde iyileştirici etki yaratabilir. ‘Ohm’ kelimesi bu çakraya odaklanan meditasyon sırasında da sıklıkla kullanılır. ‘Ohm’, sıkışmış parçalara dokunularak ‘gevşetildiği’ sözde ‘gevşetme’ etkisine sahiptir. Uzun zaman önce aştığınızı düşündüğünüz derin, hatta belki de “eski” duygular serbest bırakıldığında şaşırmayın. Bu sürecin farkında olun ve kendi kendinize sevgi dolu, nazik bir şekilde konuşun. Kendinize ‘eve’ gelebileceğiniz güvenli bir alan sağlayın. Bu belirsiz gelebilir ama hak ettiğiniz her şeyden fazlası değil!

Boğaz çakrası değerli taşı: hangisini seçmelisiniz?

Değerli taşlar, belirli çakralarla ve kendi parçalarınızla bağlantı kurmak istediğinizde kullanabileceğiniz harika bir araçtır. ‘Boğaz çakrası değerli taşlarının’ örnekleri mavi florit, angelit ve akuamarindir. Ancak boğaz bölgesini yeniden hizalamak için Leopar Jasper, çakmaktaşı ve çok sevilen kaya kristali de kullanılıyor. (Açık) mavi renkli tüm taşlar boğaz çakrası taşı olarak da kullanılabilir. Elinizdeki taşla meditasyon yapın veya taşı boğaz çakranıza yerleştirin; eğer bu sizin için rahatsa. Ayrıca taşla uyuyabilir ve/veya onu bir süre cebinizde taşıyabilirsiniz.

Boğaz çakrası değerli taşı ile etkileşim

Değerli bir taşla nasıl çalışırsınız? Kendinize veya birkaçınıza belirli bir soru sorun ve bunu yazın. Taşa ve bilinçaltınıza size cevapları göstermesi için zaman tanıyın ve ilerleyen günlerde net fikirler ve odaklanmış planlar görürseniz şaşırmayın. Daha önce farkında olmadığınız duygular da bir anda devreye girebilir. Buna hazırlıklı olun ve bunun için ‘mevcut’ olduğunuzdan emin olun. Hangi taşı seçeceğinizi bilmiyor musunuz? Her zaman bir medyumdan veya değerli taşlar konusunda deneyimi veya bilgisi olan birinden tavsiye isteyebilirsiniz. Ama belki de sezginize güvenmek daha da iyidir. Duygularınızı takip edin ve adınızı ‘çağıran’ taşa gidin! Boğaz Çakrası 5. Çakra Hakkında Her Şey konulu yazımızdan faydalandığınızı umarız.

Boğaz çakrası meditasyonu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir