blog, Uncategorized

Takılar Hangi Malzemelerden Yapılır

Takılar Hangi Malzemelerden Yapılır

Takılar Hangi Malzemelerden Yapılır

Takılar hangi malzemelerden yapılır. Büyük, küçük, kaba veya ince. En iyi malzemeler için bir bujiteriye gitmelisiniz! Malzeme bir Takı parçası hakkında çok şey söyler, bunu size açıklamaktan mutluluk duyarız!

Takıların farklı marka, çeşit, renk vb. çeşitleri bulunmaktadır. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli ürünler ve saatlerce süren alışveriş eğlencesi. Ve sanki yeterli seçeneğiniz yokmuş gibi, farklı malzeme türleri de var. Her malzeme aynı derecede belirgin olmadığından bilgimizi sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyarız, çeşitlerini, avantajlarını ve dezavantajlarını burada size açıklıyoruz. Mükemmel ürüne olan yolculuğunuzda size yardımcı olmayı umuyoruz.

ALÜMİNYUM

Aleminyım

Alüminyum çok hafif, gümüş grisi bir metaldir. Malzemenin ağırlığından dolayı alüminyumdan yapılmış takılar oldukça portatiftir. Alüminyum aynı zamanda çok esnektir, bu da onun en güzel ve özel şekillerde oluşturulabileceği anlamına gelir. Alüminyum, günlük aktivitelere maruz kaldığında rengi solmadığı ve yüzme esnasında kullanılabildiği için bir başka büyük avantaj daha sunuyor.

Alüminyum gökkuşağının tüm renklerinde renklendirilebilir. Bu eloksallama ile yapılır. Bu, alüminyum gibi metallere yüzey işlemi yoluyla bir oksit tabakası kazandırmaya yönelik bir işlemdir. Buna elektrolitik işlem denir ve alüminyum üzerindeki renkleri sağlar.

BRONZ

Bronz

Bronz takılar güzel bir renge sahiptir ve oldukça lüks bir görünüm sunar. Ne yazık ki bu malzeme çok fazla bakım gerektiriyor. Bronz oksidasyona karşı çok hassas olduğundan takılarınızı kuru ve temiz tutmanız ve düzenli olarak yumuşak bir bezle çok dikkatli bir şekilde cilalamanız gerekecektir. Ayrıca bronz, nikel de dahil olmak üzere çok sayıda metalden oluşur. Nikel birçok insanın alerjisi olan bir metaldir ve sıklıkla nikel alerjisi olan kişiler de bronza tepki verir.

Bronz ayrıca alerjiden bağımsız olarak ciltte renk değişikliğine neden olabilen bir metal olan bakır da içerir. Bunun nedeni metalin cildinizin asitliğiyle reaksiyonudur. Bazı insanlar için bu, diğerlerine göre daha yoğun olacaktır. Bronz güzel bir malzemedir ancak satın alırken takılarınızı düzenli olarak cilalamanız gerekeceğini ve cildinizin metalle reaksiyona girme ihtimalinin bulunduğunu unutmayın.

DEĞERLİ TAŞ, DOĞAL TAŞ VE İNCİ

İnci

Her taş veya inci benzersizdir ve bu da benzersiz bir mücevher parçası sağlar. İnciler, değerli taşlar ve doğal taşlar diğer malzemelerle güzel bir şekilde birleştirilebilir ve bakımı son derece kolaydır. Ayrıca değerli taşlar konusunu değerli taşlar ve mineraller nelerdir? makalesini okuyarak daha fazla bilgi alabilirsiniz

Normalde bunlara bakım yapmanıza gerek yoktur, uzun süre taktıktan sonra cildinizden taşlara veya incilere bir miktar yağ gelmiş olabilir, bu da artık o kadar güzel görünmedikleri anlamına gelebilir. Bu durumda nemli bir bezle silin, tekrar yeni gibi olurlar.

ALTIN

Ayıklanmamış altın parçası

Altını düşündüğünüzde aklınıza karat geliyor ama bu tam olarak ne anlama geliyor? Bunu size açıklamaktan mutluluk duyuyoruz! Karat takılarda ne kadar saf altının kullanıldığını belirten bir terimdir. Türkiye’de altın tabiri ile satılan bir mücevher parçası en az 14 karattır, daha düşük bir karata altın denmeyebilir. Buna karşılık saf altın terimi 24 karattır. Bundan takı yapılamaz çünkü çok zayıftır. Bu nedenle sıklıkla ince altının diğer malzemelerle alaşımı (karışımı) kullanılır.

Altının üç farklı rengi vardır: sarı altın, gül altın ve beyaz altın. Her üç renk de aynı sarı altından yapılmıştır, ancak pembe altın takılarda ve beyaz altın takılarda yalnızca renk için başka malzemeler eklenmiştir. Muhtemelen fark ettiğiniz gibi, altın takı satın almak istediğinizde çok fazla seçenek var. Seçiminiz bütçenize, zevkinize ve takılarınızın ne kadar dayanmasını istediğinize bağlıdır. 14 ayar altın takıların nikel oranı düşüktür.

BAKIR

Bakır kütlesi

Bakır takılarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Bakır yarı değerli bir metaldir. Bu, malzemenin havaya ve neme tepki verdiği anlamına gelir. Buna oksidasyon denir. Bakır oksidasyon yoluyla kararabilir. Eğer bundan hoşlanmazsanız, biraz limon suyuyla sorun hızla çözülür.

Pek çok kişi bakırı herhangi bir sorun yaşamadan giyebilir çünkü yalnızca bir avuç insanın bu malzemeye alerjisi vardır. Ancak cildinizin asitliği ile bakır arasındaki reaksiyon nedeniyle cildinizin asitliğinin yeşile dönme ihtimali vardır. Bu bir alerji değildir ve zararlı değildir. Renk değişikliği kolayca yıkanabilir. Cildinizin yeşilimsi olup olmayacağı kişiden kişiye değişir ve önceden belirlenemez.

DERİ

Deri

Deri, güzel bir malzeme. Şık ve zarif olduğu kadar serin ve kaba da giyilebilir. Malzeme uzun ömürlü ve son derece sağlamdır. Takma konforu yüksektir ve deri takılarınızın bakımı nispeten kolaydır. Yeni bir deri eşya satın aldığınızda deri sert olabilir ancak ne kadar çok giyerseniz deri o kadar esnek hale gelir. Derinin tek dezavantajı, bazı kişilerin onu giymekten dolayı alerjik reaksiyona girebilmesidir.

Bunun nedeni derinin kendisinden değil, krom malzemesinden kaynaklanmaktadır bu deriyi tabaklamak için kullanılır. Bu konuda maalesef deri ile tenin temasını engellemekten başka yapabileceğiniz bir şey yok. Bu durum sizi rahatsız ediyorsa deri takılarınızı kıyafetinizin üzerine giymeyi deneyebilirsiniz.

ALAŞIM

Alaşım

Bir alaşım o kadar da tek bir malzeme değildir. Alaşım yapmak için farklı metaller kullanılır. Her biri farklı metal kombinasyonuna sahip birçok farklı alaşım vardır. Örneğin, pirinç olarak da adlandırılan, çinko ve bakırın bir alaşımı olan bir pirinç alaşımı vardır. Daha önce ‘altın ve altın kaplama’ başlığı altında bahsedildiği gibi birçok mücevher, bir malzemeyi daha güçlü hale getirmek ve böylece giyilebilir hale getirmek için alaşım kullanır. Bu durumda örneğin altın alaşımla karıştırılır.

RODYUM

Rodyum

Rodyum platin grubuna girer ve görünüş olarak gümüşe çok benzer ancak bazı farklılıklar vardır. İlk fark, rodyumun zamanla gümüş gibi renginin solmaması. Ayrıca rodyum gümüşten biraz daha gri/beyazdır. Çok uzun süre dayanan ve bu nedenle çok uzun süre keyifle kullanılabilen güçlü bir malzemedir.

PASLANMAZ ÇELİK

Paslanmaz çelik

Paslanmaz çelik veya cerrahi çelik olarak da adlandırılan paslanmaz çeliğin çok sayıda güzel avantajı vardır. Paslanmaz çelik birçok insanın sevdiği ışıltıya, tona ve dokuya sahiptir. Malzeme paslanamaz, son derece güçlüdür ancak çok hafiftir, bu da onu çok taşınabilir kılar. Ayrıca gümüşe benzer ancak daha ucuz bir alternatiftir. Paslanmaz çelik kararmaz veya rengi solmaz. Klora karşı son derece hassas olduğundan dikkatli olmanız gerekir.

SWAROVSKİ KRISTAL

Swaroski kristal

Swarovski kristali, cam ve kurşun oksitten oluşan bir cam türünden yapılmıştır. Avrupa’da yalnızca %30’dan fazla kurşun içeriyorsa kristalden bahsedebilirsiniz. %30 kurşunla güzel bir ışıltıya sahip, yüksek kaliteli bir kristalden bahsediyoruz.

Kurşun yüzdesi ne kadar yüksek olursa kristalin renk spektrumu da o kadar geniş olur. Swarovski kristalleri yüksek oranda (yaklaşık %32) kurşun içerir ve bu nedenle mükemmel kalitededir. Swarovski kristallerinin kesin bileşimi bakımlı bir sırdır ancak dünyada bir numara olarak kabul edilmektedir.

TEKSTİL

Tekstil

Tekstil Latince’den ‘dokunan her şey’ olarak adlandırılır. Tekstil, iplik veya elyaftan oluşan bir malzemedir. Bu iplikler veya lifler iplik haline getirilebilir ve buradan sonra iki boyutlu şekiller halinde işlenebilir (bunlar aşağıdaki teknikler kullanılarak elde edilebilen düz şekillerdir: örgü, dokuma, tığ işi, düğümleme, örgü vb.).

Elbette iş burada bitmiyor, iplikler üç boyutlu olarak da işlenebiliyor ve böylece Pig and Hen, Hooked ve Tom Hope’tan bilezikler de dahil olmak üzere en güzel kreasyonları elde edebiliyorsunuz. Pek çok farklı türde iplik ve elyaf vardır, bu da mantıksal olarak farklı türde tekstillerin de olduğu anlamına gelir. Takılarımızda kullanılan türler çoğunlukla polyester ve naylon olup, bu kumaşlar son derece güçlü, dayanıklı ve hafiftir.

TİTANYUM

Titanyum

Titanyum süper güçlü bir malzemedir ve nispeten hafiftir. Malzeme güzel görünüyor ve neredeyse beyaz altından ayırt edilemez. Titanyum farklı tonlarda gelir; titanyum ne kadar safsa o kadar gri olur. Saf titanyum hipoalerjeniktir ve nikel içermez, dolayısıyla herkes onu takabilir. Titanyum ayrıca renk değiştirmez ve çizildiğinde neredeyse görünmez. Güzel görünüyor ve örneğin beyaz altından çok daha ucuz.

GÜMÜŞ

Gümüş kütleleri

Gümüş deyince aklınıza 925 geliyor ama bu tam olarak ne anlama geliyor? Bunu size açıklamaktan mutluluk duyuyoruz! 925 veya saf gümüş, gümüşün ne kadar saf olduğunu gösteren bir kalitedir. Gümüşün dört farklı derecesi vardır. Bu derecelendirmelerin hepsinin farklı bir numarası vardır. Öncelikle saf gümüş olan 999’unuz var. Saf gümüş işlenemeyecek kadar yumuşaktır.

O halde, takılarda kullanılabilecek gümüşün birinci sınıf ve en saf hali olan meşhur 925 ayar gümüşe sahipsiniz. Bu saf gümüşe bir alaşım (genellikle bakır) eklenerek bir karışım oluşturularak yapılır. Som gümüşte oranlar her zaman %92,5 gümüş ve %7,5 bakırdır (veya başka bir metal). En yaygın olarak 925 gümüş kullanılır, ancak başka kaliteler de vardır. Örneğin 835’ayar var, bu gümüşün ikinci derecesidir ve mantıksal olarak önceki derecelere göre daha az saftır. Son olarak üçüncü ve son derece olan 800, gümüşün en az saf halidir. Gümüş takılar %100 nikel içermez.

Gümüş, birçok kişi tarafından kullanılan, güzel bir parlaklığa sahip bir malzemedir. Gümüş güçlüdür ve kullanımı rahattır. Malzemenin tek dezavantajı zamanla renginin solarak siyaha dönüşmesidir. Bunu temizlik bezlerimizi kullanarak çözmek oldukça kolaydır.

ZİRKON

Zirkon

Zirkona taklit elmas da denir. Başka hiçbir malzeme elmasın özelliklerine bu kadar yaklaşamaz. İnsan gözüyle ayırt edilmesi kolay değildir. Zirkon gerçekten göz alıcıdır ve takan kişiyi parlatır.

KABLAMA

Kablama

Eğer altının görünümüne âşık olduysanız ama fiyatlarına kanmadıysanız o zaman altın kaplamalı bir mücevher iyi bir seçenektir. Altın kaplamalı bir takı büyük ölçüde pirinç, çelik, gümüş veya bakır gibi altından başka bir malzemeden oluşur ve dış kısmında ince bir altın tabakası bulunur.

Altın kaplama takıların dezavantajı ise altın tabakasının kalınlığına bağlı olarak zamanla güzelliğini yitirmesidir. Elbette normal altın takılar da zamanla matlaşabilir ancak bu durumu takıları parlatma bezlerimiz ile parlatarak çözmek kolaydır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir