blog

Zümrüt Taşı ve Faydaları

Zümrüt Taşı ve Faydaları

Zümrüt Taşı ve Faydaları

Zümrüt Taşı ve Faydaları. ‘Zümrüt’ ismi, ‘yeşil değerli taş’ anlamına gelen Yunanca ‘smaragdos’ kelimesine dayanmaktadır. Yakut veya safirde olduğu gibi 18. yüzyıldaki bilimsel gelişmelerden önce de bu isim tüm yeşil değerli taşlar için kullanılıyordu.

Zümrüt’ün Kimyasal Birleşimi

Zümrüt, değerli taş çeşitliliği nedeniyle ‘mücevherlerin anası’ olarak bilinen beril ailesinin (antik Yunanca ‘beryllos’, mavi-yeşil taş anlamına gelir) bir üyesidir. Yeşil zümrüdün yanı sıra beril ailesi, akuamarin (mavi), bixbite (kırmızı), goşenit (beyaz, renksiz), heliodoor (sarı) ve morganit (pembe) içerir. Zümrüt rengini krom, vanadyum ve demire borçludur. Mevcut miktarlara bağlı olarak, değişen derecelerde mavimsi, kahverengimsi, grimsi ve sarımsı tonlara sahip, pastelden koyu yeşil tonlara kadar olağanüstü güzel bir renk paleti sağlar.

Zümrüdün ne olduğunu söylemek o kadar kolay değil. Örneğin yeşil safir, uzak doğudan geldiği için bir zamanlar ‘şark zümrüdü’ olarak adlandırılıyordu. Tartışılmadan bırakılamayacak şeylerden biri de ‘yeşil beril’ terimidir. Bunun her zaman zümrüt ile aynı olması gerektiğini düşünürdünüz, değil mi? Öyle değil…

Bazı profesyoneller ve gemolojik laboratuvarlar, renklerini, renk saflıklarını, tonlarını ve tonlarını elde ettikleri maddeye göre ayrım yaparlar. Hala takip ediyor musun? Ben de değil! Renée Newman, mükemmel kitabı ‘Yakut, Safir ve Zümrüt Satın Alma Rehberi’nde şunları söylüyor: “Değerli taş ticaretinde yeşil beril ile zümrüt arasındaki ayrım konusunda üzerinde mutabakata varılmış bir kriter yoktur”. Tüketiciler için konuyu basit tutmayı tercih ediyor ve “zümrüt”ü “tonu, renk saflığı veya renklendirici maddesi ne olursa olsun, mavimsi yeşilden sarımsı yeşile kadar tüm beriller” olarak adlandırmayı tercih ediyor.

Ham zümrüt

Zümrüt Taşın Kökeni

Mısır’ın zümrüt yatakları uzun süredir tükendiğinden, 16. yüzyılın meşhur fetihçileri Hernán Cortés (1519’dan itibaren Azteklerle savaşan) ve Francisco Pizarro’nun (1526’dan itibaren İnkalarla savaşan) ganimetleri olan Kolombiya zümrüdü, A. 16. yüzyıldan kalma popüler bir çeşittir. 1931 yılında Zambiya’da dünyanın en büyük ikinci zümrüt yatağı keşfedildi. Bu kaynaktan elde edilen değerli taşlar kaliteleriyle ünlüdür. Diğer zümrüt yatakları Afganistan, Brezilya, Pakistan, Rusya (Urallar) ve Zimbabve’de bulunmaktadır.

Zümrüt Taşın Tarihi

Bu değerli taşın tarihi Mısır’da başlıyor. Doğu çöl bölgesindeki zümrüt madenleri, MÖ 3500 gibi erken bir tarihte var olmuş olabilir, 1816’da Fransız mineralog ve kâşif Frédéric Cailliaud tarafından yeniden keşfedildi. Büyük İskender zamanında Yunan maden işçileri burada zümrüt arıyorlardı. Mısır’ın zümrüt üzerinde neredeyse tekel olmasına rağmen başka kaynaklar da mevcuttu. Avusturya’nın Salzburg kentinin Habachtal bölgesinde birkaç zümrüt bulundu ve Pakistan’ın Swat Vadisi’ndeki Mingora madeninden zümrüt içeren Roma küpeleri bulundu. Efsaneye göre Pliny’nin ‘Historia Naturalis’ adlı eserinde bahsettiği İskit zümrütleri Rus Urallarından gelmektedir.

Mısır’ın son firavunu Kleopatra zümrüdü çok severdi. Zümrütlü cömert takılar (Kolyeler, Bileklikler, Küpeler) taktı, bunlarla süslenmiş dekoratif objeler yaptırdı ve ileri gelenlere kendi resminin kazındığı zümrütler verdi. Mısırlılar için zümrütler güzel değerli taşlardan daha fazlasıydı; ulusal gururun vatansever sembolleriydi. Kleopatra bunun farkındaydı ve M.Ö. 47 yıllarında ülkenin mineralojik zenginliğini açıklamıştı. Kararlılıkla onun mülküne. Mısır zamanlarından beri zümrüt doğurganlık, ölümsüzlük, gençleşme ve sonsuz gençlikle ilişkilendirilmiştir. Pliny ayrıca zümrüdün yorgun gözler üzerinde rahatlatıcı bir etkiye sahip olduğunu da belirtti.

Doğumundan 2000 yıl önce keşfedilmesine rağmen Mısır yatakları sonsuza kadar ‘Kleopatra’nın Zümrüt Madenleri’ olarak anılacak. Mısır zamanlarından beri zümrüt doğurganlık, ölümsüzlük, gençleşme ve sonsuz gençlikle ilişkilendirilmiştir. Bu nedenle zümrüt’ ün mayıs ayının doğum taşı olması şaşırtıcı değildir.

Zümrüt Taşın Özellikleri

Görünür kalıntılar genellikle zümrüdün tipik bir parmak izi olarak kabul edilir. Karakteristik ‘güzellik noktaları’, zümrütlerin metamorfik kayalarda yavaş büyümesi ve sıklıkla küçük kabarcıklar veya kristaller gibi katkı maddelerinin oluşmasına neden olması nedeniyle ortaya çıkar. Değerli taş halkalarında, bu tür kapanımlar yeşil bir bahçedeki zarif bitkiler olarak görülüyor ve bu nedenle ‘jardin’ (Fransızca’da ‘bahçe’ anlamına geliyor) olarak da adlandırılıyor. Eser miktarda krom ve vanadyum ile birlikte sert ortam, kalıntılar için ‘en iyi’ koşulları sağlar.

Bu değerli taşın bir başka özelliği de eşsiz parlaklığıdır. Zümrüdün ‘parlaklığı’ renginden, kesiminden ve saflığından etkilenir ve genellikle ipeksi, sıcak, yumuşak, parlak veya ‘yeşil ateş’ olarak tanımlanır. Yetenekli bir değerli taş kesici, görsel olarak görülebilen kalıntıları güzellik üzerindeki etkilerini en aza indirecek şekilde yerleştirebildiğinden, kesimin kalitesi bir zümrüt için çok önemlidir. Tipik ‘zümrüt kesim’ (eşit aralıklı adımlarla) aynı zamanda kesme sırasındaki baskıyı azaltır ve zümrüttün saten parlaklığını vurgular.

Bugün bile TV sunucularının dinlenmesi için ‘yeşil odalarımız’ ve hastaları sakinleştirmemiz için ‘hastane yeşilliklerimiz’ var. Zümrütler (diğer yeşil taşlar gibi) kesinlikle gözleri yormaz. Zümrüt seçerken şu dört kriteri ve bunların fiyata etkisini anlamak önemlidir: rengin saflığı, şeffaflık, saflık ve parlaklık (berraklık).

Zümrüt taşı kolye, bileklik, yüzük

Zümrüt Taşı ve Renk

Pek çok değerli taşta olduğu gibi zümrüt için de en önemli şey renktir ve bilge Goldilocks ilkesi (ne çok koyu ne çok açık) bir kez daha yolumuzda bize yardımcı olur. Bununla birlikte, diğer her şey eşit olduğunda, merkezden biraz daha derin ve daha zengin bir mavimsi yeşil yine de arzu edilir. Önemli olan, değerli bir taşın ideal olarak tüm aydınlatma koşullarında eşit derecede iyi göründüğünü akılda tutarak, farklı ışık kaynaklarında yeşilin ‘saflık algınız’dır. Piyasa için en saf yeşil en değerli olanıdır. Tehlike, ‘saf’ yeşilin zümrütlerin tek boynuzlu atı olması ve farklı uzmanların her birinin kendi tercihine sahip olması gerçeğinde yatmaktadır.

Biraz sarı (genellikle yüzde 15’e kadar) saf yeşili güçlendirebilir; yapay ışıkta renk dengelenir, biraz mavi ise onu daha derin, daha zengin ve daha sıcak yapar. Renk tercihleri ​​subjektiftir, dolayısıyla cildinizin tonu nedeniyle pastel tercih ediliyorsa bunda hiçbir tartışma yoktur. Ancak ticaretin standardına bağlı kalmak istiyorsak o zaman sizin için en iyi zümrüt, yeşil algınıza en uygun olanıdır. Çok fazla mavi, kahverengi, gri veya sarı olan zümrütler buna göre fiyatlandırılacaktır.

Zümrüt için şeffaflık ve saflık birbiriyle ilişkili olsa da iki farklı şey olarak en iyi şekilde tanımlayabiliriz. Genel olarak, daha az sayıda görünür büyük kalıntı içeren berrak “canlı” bir zümrüt, taşı koyulaştıracak kadar ince olan ve şeffaflığını etkileyen bir zümrütten daha yüksek bir fiyat getirecektir.

Zümrüt, tolere edebildiğimiz görünür kalıntılara sahip Tip III bir taştır. Aslında, ‘göz için temiz’ olan bir katrattan daha büyük bir zümrüt bulmaktan ziyade uçan bir domuz görme olasılığımız daha yüksektir (çıplak gözle taşa 15 santimetreden bakıldığında görünür kalıntılar yoktur).

Bunlar bir kirlilik değil, doğum lekesi gibi bir karakter özelliğidir. Neden? Zümrütler metamorfik kayalarda (aşırı ısı veya basınç nedeniyle fiziksel değişime uğramış kayalar) yavaş yavaş büyür ve bu da boyutlarını sınırlar. Bu şiddetli ortam, krom ve vanadyum elementleriyle birleştiğinde, katılım oluşumu için ‘ideal’ senaryoyu sağlar. Her şey bir yana, daha temiz ve daha büyük zümrütler, jeolojik nadirlikleri nedeniyle daha değerlidir.

Zümrüt Taşı ve Parlaklık

Son olarak zümrütlerin eşsiz parlaklığını takdir etmeyi öğrenmek de aynı derecede önemlidir. Zümrüt’ün ‘parlaklığı’ renk, kesim ve berraklıktan etkilenir ve genellikle saten, ipeksi, sıcak, yumuşak, parlak veya (en sevdiğim) ‘yeşil ateş’ olarak tanımlanır. Paraiba turmalinde bulduğunuz göz kamaştırıcı ışıltıyı elde edemeyeceksiniz, ancak buna mecbur da değilsiniz. Zümrüdün kendine has bir zarafeti vardır. Yetenekli bir değerli taş kesici, doğal görünür kalıntıları güzellik üzerindeki etkilerini en aza indirecek şekilde konumlandırabildiğinden, kesimin kalitesi bir zümrüt için çok önemlidir.

Zümrüt taşı takı takımı

Kesim ve şekil açısından, ünlü zümrüt kesimi, eşit aralıklı basamaklarıyla, kesme sırasındaki baskıyı azaltmak, zümrüttün saten ışıltısını vurgulamak için özel olarak tasarlanmıştır. Her ne kadar bu geleneksel kesim zümrüt ile eşanlamlı olsa da kırmızı Ferrari ile eşanlamlı olsa da kaba malzemenin şekli nedeniyle ovaller ve armutlar da Brezilya ve Zambiya zümrütleri arasında yaygın şekillerdir. Kabaşonlar veya boncuklar genellikle fasetle meye uygun olmayan malzemeden yapılır. Tüm değerli taşlarda olduğu gibi, iyi şekil ve genel görünüm arayın.

Zümrüt nispeten dayanıklıdır, ancak bakımı sırasında birkaç şeyin dikkate alınması gerekir. Mısır zümrütleri çoktan tükenmiş olabilir, ancak 16. yüzyılın meşhur fetihçileri Hernando Cortés’in (1519’dan itibaren Azteklere karşı kampanya yürüten) ve Francisco Pizarro’nun (1526’dan itibaren İnkalara karşı kampanya yürüten) kahramanlıklarından bu yana, Kolombiyalı bir tür zümrüt ile eşanlamlı hale geldi. Olağanüstü kalitede zümrütler. İtibar ve tecrübeye dayanan Kolombiya zümrüdü, talep açısından zümrüt pazarında en ağır sıklettir. Dünyanın toplam üretiminin yüzde 60’ını ve bugün mevcut olan en yüksek kalitedeki zümrütlerin yüzde 80’ini sağlıyor. Kolombiya’nın ana madenleri, And Dağları’nın batı burnundaki Cordilla Oriental sıradağlarında ‘zümrüt kuşak’ olarak bilinen bir bölgede bulunuyor.

Dünyanın en ünlü zümrüt madeni, Kolombiya’nın başkenti Bogota’nın 161 kilometre kuzeyinde, Mineró Nehri kıyısındaki Boyacá’da bulunan tarihi Muzo Madeni’dir. Muzo, Kolombiya’nın en eski madenidir ve 16. yüzyılın ortalarında istilacılar yerel sahiplerini ele geçirmeden önce zaten üretimdeydi. Muzo, Kolombiya zümrütlerinin yaklaşık yüzde 50’sini üretiyor ve La Pita (1997’den beri ticari olarak aktif olan bir bölge) ile Kolombiya’nın toplam zümrüt ihracatının yüzde 90’ından sorumlu. Dünyanın en iyi zümrütlerinin çoğunluğu Muzo’dan gelir ve bunlar klasik ‘Muzo’ yeşili tonlarıyla ödüllendirilir. Bu nedenle, özellikle daha iyi kalite söz konusu olduğunda Kolombiya zümrüdüne olan talebin yüksek olması anlaşılabilir bir durumdur. Ancak, her kaynakta olduğu gibi, bazı kötü kaynaklar da mevcut, bu nedenle ismine değil, taşın parasına para ödediğinizden emin olun.

Zümrüt Taşın Çeşitleri

Mükemmel kalitenin eş anlamlısı, piyasada çok aranan ama aynı zamanda çok nadir bulunan Kolombiya zümrüdüdür. Canlı orman yeşili ateşi ve kristalin olağanüstü saflığı etkileyicidir. Nova Era zümrüdü Brezilya’nın Minas Gerais kentindeki Nova Evra’dan geliyor. Orta ila koyu yeşil tonları olan klasik bir güzellik, Kolombiya zümrütlünü andırıyor. Trapiche zümrütleri, altı kollu bir desen oluşturmak üzere altıgen bir çekirdekten radyal olarak yayılan ince lifli karbon katkılarına sahip kristallerdir. Trapiche zümrütlünün harika yanı, başlangıçtan itibaren altıgen şeklinde büyümesi ve değerli taş kesicilerle bu şekle getirilmemesidir.

Zümrüt Taşın Bakımı Ve Temizliği

Zümrütlerin bakımı normal olarak Amethist taşının temizliği gibi yapılabilir ancak ultrasonik temizleme ve buharlı temizlemeden kaçınılmalıdır. Ayrıca değerli taşın yağlarla işlem görmesi gerekip gerekmediği düzenli olarak kontrol edilmelidir. Diğer değerli taşlar özellikleri ve faydalarını bu websitesinden okuyabilirsiniz.

Zümrüt Taşı Ve Faydaları

Zümrüt Taşının ve Faydaları. Faydaları saymakla bitmez ancak biz bu yazımızda en önemli bir kaç tane faydalarına yer vereceğiz. Kalbi fiziksel olarak güçlendirir ve hastalık veya dengesizlik sonrasında kalbin iyileşmesini destekler. Bu taş aynı zamanda adrenal bezler için de faydalıdır ve yüksek tansiyona ve kabuslara karşı yardımcı olur.

Duygusal Kalbinizi iyileştirir ve savunmasız kalmadan şefkatli ve şefkatli olmanıza yardımcı olur. Zümrüt, değersizlik duygularının veya terk edilme korkusunun üstesinden gelmenize yardımcı olabilir ve başkalarını yargılamadan kabullenmeyi teşvik eder.

Zümrüt Taşı ve Faydaları  bu faydalarından biri de size evrenin size ihtiyacınız olanı vereceğine güvenmeyi öğrendiğiniz bolluk bilinci verir.

Zümrütler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir