blog

Turkuaz Taşı Faydaları Özellikleri ve Kullanımları

Turkuaz taşı faydaları özellikleri ve kullanımları

Turkuaz Taşı Faydaları Özellikleri ve Kullanımları

Turkuaz taşı faydaları özellikleri ve kullanımları. Denizin ve gökyüzünün nefes kesen güzelliği söz konusu olduğunda turkuaz taşlar en yakın dostunuz!

Turkuaz, çok yönlü özellikleri ve kullanımları nedeniyle sevilen, bakır ve alüminyum açısından zengin bir fosfat mineralidir. İster şifa ister koruma ister güzellik arayışında olun, turkuaz her şeyi yapabilir! Bu bütünsel rehberde turkuazın çeşitli özelliklerini, anlamlarını, iyileştirici özelliklerini ve çok daha fazlasını daha derinlemesine inceliyoruz. Hadi başlayalım!

Turkuaz Hakkında

Turkuaz taşı faydaları özellikleri ve kullanımları. Turkuaz taşları, rahatlatıcı enerjileri ve okyanus güzelliği nedeniyle ödüllendirilen mavi ve yeşil fosfat mineralleridir. İnsanlar binlerce yıldır turkuaz takılara imrendiler. İster yüzük, boncuk, veya kolye hayranı olun, turkuaz kesinlikle güzel bir seçimdir!

Sizin veya sevdiğiniz birinin aralık ayında doğum günü varsa, turkuazın burç taşınız olduğunu iddia edebilirsiniz! Turkuazın serin mavi tonları, tüm kış bebekleriyle harika bir uyum sağlıyor.

Aynı şekilde Oğlaklar ve Yaylar turkuaz sizin için mükemmel bir taştır. Hırslı ve coşkulu Yay burcu için turkuaz refaha ulaşmanıza yardımcı olabilir. Güçlü ama çoğu zaman inatçı Oğlak burcu için turkuaz daha açık iletişimi geliştirmenize yardımcı olabilir.

Bir anlığına bilimsel olalım! Turkuaz, bakır ve alüminyumla dolu hidratlı bir fosfattır. Bu, turkuazı suya batırırsanız sıvıyı emeceği anlamına gelir.

Gözenekli bir mineral olan turkuaz, Mohs mineral sertliğine göre kuvarsın hemen altında 5-6 arasında değişir. Gündelik nesnelerle karşılaştırıldığında turkuaz çelik çividen daha yumuşaktır!

Turkuaz (firüze) taşı

Turkuaz değerli taşların bileşimini daha derinlemesine inceleyelim.

Turkuaz Taşının Vasıfları

 • Renk: Turkuaz, soluktan koyu maviye, mavi-yeşil, sarı
 • Parlaklık: Camsı (kristaller), mumsu veya donuk (katı)
 • Şeffaflık: şeffaftan yarı şeffafa (nadir), opak
 • Kırılma indeksi: 1.590-1.650
 • Özgül ağırlık: 2,40-2,90
 • Bölünme: Yok (çok büyük)

Artık kimyasal özelliklerine değindiğimize göre turkuaz taşı neyi simgeliyor?

Turkuaz Taş Anlamı

Turkuaz ismi 17. yüzyıla kadar Fransızca turkuaz veya ‘Türk’ kelimesinden gelmektedir. Sonuçta Türk seyyahlar orta çağ Avrupa’sıyla ilk kez Pers madenlerinden çıkan turkuaz taşlarla tanıştılar.

Turkuaz uğurlu bir taş mıdır? Elbette! İyi şansın popüler bir sembolü olan turkuaz size başarı ve servet getirebilir. Bir dahaki sefere iş yerinde terfi peşinde koşarken, ekstra şans için biraz turkuaz getirin.

Turkuaz mutluluğun yanı sıra umudu ve dinginliği de temsil eder. Hak ettiğiniz huzuru ve mutluluğu elde etmek için evinizi veya ofisinizi bu gök mavisi taşla dekore edin. Hatta turkuaz taşınızla tek başına veya kristal ızgara içinde meditasyon bile yapabilirsiniz.

Son olarak turkuaz sembolizmi tehlikelere karşı, özellikle de kişisel sağlığınıza karşı koruma sağlar. Yaygın inanışa göre turkuaz taşınız kırılırsa bunu bir tehlike uyarısı olarak düşünün! Değerli taşınızın rengi solarsa hızla hastalanabilirsiniz. Bu arada, rengin tamamen kaybolması, sahibinin ölümüne işaret edebilir- ancak bu elbette taşın bilgisinin ve efsanesinin bir parçasıdır.

Sağlığınızdan bahsetmişken turkuazın iyileştirici gücü nedir?

Turkuazın iyileştirici özellikleri

Turkuaz taşı faydaları özellikleri ve kullanımları. Çoğu değerli taş gibi turkuaz da güçlü bir şifa taşı olarak hizmet edebilir. Peki turkuaz taşlarının faydaları nelerdir?

İşlenmemiş turkuaz taşı

İşlenmemiş turkuaz taşı

Turkuaz fiziksel şifa

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Besinleri emer
 • Hasarlı dokuyu yeniler
 • Gözleri ve boğaz ağrısını iyileştirir
 • Vücut ağrısını hafifletir
 • Turkuaz duygusal şifa
 • Depresyon ve yorgunlukla mücadele eder
 • Panik atakları önler
 • İç uyumu teşvik eder
 • Turkuaz manevi şifa
 • Kendini gerçekleştirmeyi geliştirir
 • Kalp, boğaz ve üçüncü göz çakralarını harekete geçirir
 • Alt çakraları stabilize eder
Çakralar nedir? Çakralar başınızın tepesinden omurganızın tabanına kadar akan kutsal enerji merkezleridir.

Kalp çakrası empatinizin, sevginizin ve şefkatinizin merkezidir. Boğaz çakrası kendinizi ifade etme ve iletişim kurma yeteneğinizi kontrol eder. Son olarak üçüncü göz çakrası sezgilerinizin ve öngörülerinizin kilidini açar. Çakralarınız tıkandığında fiziksel ve ruhsal acı çekebilirsiniz. Neyse ki turkuaz taşları bu çakraları açabilir ve sizi içten ve dıştan iyileştirebilir.

İnsanlar tarih boyunca turkuazın eşsiz özelliklerine başka nasıl saygı duydular?

Turkuaz Taşın Tarihi

Dünyanın her yerindeki dernekler binlerce yıldır turkuaz taşlara değer veriyor. MÖ 3000’li yıllardan itibaren eski Mısırlılar takı ve törenlerde kullanılmak üzere turkuaz madenciliği yapmaya başladılar. Eski Çin ve Amerikan uygarlıkları daha sonra aynısını yapacaktı. Turkuazın nasıl şans getirebileceğini hatırlıyor musunuz? Bu inanış farklı kültürlerde birkaç yüzyıl öncesine dayanıyor.

Örneğin Aztekler turkuaz rengine saygı gösterirken, diğer toplumlar altın ve zümrüde saygı duyuyordu. Aztekler turkuazı tanrılarına adak olarak kullandılar. Aztek mitolojisine göre tanrı Quetzalcoatl, turkuazı kesme ve cilalama sanatını aktarmıştır.

Turkuazın özel statüsü nedeniyle Aztek hükümdarları koruyucu muska olarak turkuaz boncuklu bilezikler takarlardı. Değerli liderler ölümlerinin ardından ağızlarında turkuaz parçalarla gömüldü.

Kuzey Amerika’da Apaçı kabileleri turkuaz taşların birçok mistik güce sahip olduğuna inanıyordu. Bu nedenle Apaçiler kendilerini koruyucu turkuaz muskalar, boncuklar ve pandantiflerle süslediler. Apaçi şamanları turkuaz rengine sahip olmadıkları takdirde gayri meşru kabul ediliyordu.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, antik İran (günümüz İran’ı), Türk gezginler aracılığıyla turkuazı Orta Çağ Avrupa’sına tanıttı. Turkuaz, Viktorya döneminde büyük bir popülerlik kazandı. Kuyumcular, modern kuyumcuların da sıklıkla takip ettiği bir uygulama olan taşı altına yerleştirmeyi severler.

Turkuaz Taşın KökenleriTurkuaz Yüzük ve küpe

Turkuazın çoğu nodül birikintilerinde ve ana kayalarda damarlar veya sığ kabuklar halinde bulunur. Turkuaz bir taşa baktığınızda, yüzeyinde uzanan rengarenk, damar benzeri şeritler göreceksiniz.

‘Matris’ olarak da adlandırılan bu damarlar veya lekeler, turkuazın oluştuğu ana kayanın kalıntılarıdır. Bazı yaygın ana kayalar arasında kalsedon, opal ve beyaz kaolinit bulunur. Matrisler bir taşın rengini ve dayanıklılığını etkileyebilir.

Turkuaz ikincil bir mineraldir. Kristalleşme sırasında oluşan birincil minerallerin aksine, ikincil mineraller daha sonraki hava koşulları sırasında oluşur.

Genellikle turkuazla birlikte yetişen diğer mineraller malakit ve krizokoldur. Turkuaz gibi, her iki değerli taş da mavi-yeşil tonlarını ve bol miktarda bakırı taşıyor.

Dünya çapında turkuazı nerede bulabiliriz?

Turkuaz kaynakları

ABD ve Çin, turkuazın en büyük küresel tedarikçileridir. Çin’in Hubei ve Shaanxi eyaletlerinde turkuaz madenleri var. Çin turkuaz değerli taşları açık maviden açık yeşile kadar değişen renklerdedir ve genellikle Amerikan benzerlerinden daha yumuşaktır.

ABD’de Nevada, Arizona, Colorado ve New Mexico kaliteli turkuaz üretiyor. Nevada, diğer tüm eyaletlerin toplamından daha fazla turkuaz değerli taş çıkarıyor!

Bununla birlikte, en dikkate değer Amerikan turkuaz yatağı Virginia’daki Lynch İstasyonundadır. Burada dünyanın tek şeffaf ve yarı saydam turkuaz kristal kaynağını bulacaksınız. Eğer bu yerden turkuazı elinize alabilirseniz, inanılmaz derecede nadir ve değerli bir mücevhere sahip olacaksınız!

Dünyanın her yerindeki İran madenleri, tarihsel olarak “Fars Sınıfı” olarak adlandırılan, oldukça değerli bir turkuaz çeşidini tedarik ediyordu. İran kalitesindeki turkuaz taşlar görünür matrisleri olmayan gök mavisidir. Bazı İran madenleri bugün hâlâ İran kalitesinde değerli taşlar üretiyor. Arizona’daki Uyuyan Güzel Madeni de benzer türde taşlar sağlıyor.Turkuaz taşı küpe ve kolye

Dünya çapındaki diğer turkuaz madenleri şunlardır:

 • Avustralya
 • Şili
 • Brezilya
 • Hindistan
 • Meksika
Ham turkuaz değerli taşlar pazara hazır hale geldikten sonra mücevher alışverişine başlamanın zamanı geldi!

Turkuaz Değerli Taş Özellikleri

Yüksek kaliteli turkuaz takılar ararken bu değerli taş özelliklerini değerlendirmek isteyeceksiniz.

Renk. Turkuaz renkleri turkuazdan maviye ve hatta bazen sarıya kadar değişir. Turkuaz mavi tonlarını bakırdan, yeşili krom ve vanadyumdan, sarıyı ise demirden alır. Matris desenlerinin hayranıysanız, siyah dantel desen matrisli turkuaz örümcek ağı taşı satın almayı düşünün!

Karat Ağırlığı. Turkuaz değerli taşlar genellikle ticari olarak yaklaşık 4-8 ​​karat arasında satılmaktadır. Daha büyük mücevherler, merkez parçaları olarak harika çalışıyor.

Açıklık. Turkuaz taşların çoğu opaktır; matris adı verilen renkli örümcek ağı benzeri kalıntılarla mattırlar. Turkuaz matris desenleri nefes kesici derecede güzeldir ve siyahtan altına kadar değişir.

Kesmek. Mücevher kalitesinde turkuaz değerli taşlar genellikle kabaşonlara, kakmalara ve oymalara oyulmuştur. Düşük kaliteli taşlar, ister cilalı ister ‘külçe tarzı’ olsun, boncuklara dönüştürülür.Turkuaz bileklik ve yüzük

Son olarak sentetik veya işlem görmüş turkuaz değerli taşları düşünebilirsiniz.

Arıtma ve sentetikler

Çoğu turkuaz değerli taş, piyasaya sürülmeden önce birtakım işlemlere tabi tutulur. Değerli taş tedavileri, bir mücevherin rengini ve berraklığını artıran tamamen güvenli ve standart prosedürlerdir. Bazı turkuaz değerli taşlar için bu, soluk renklerini koyu ve zengin bir tona kadar derinleştirmek anlamına gelir.

Hem matris desenli hem de matris desensiz sentetik turkuaz vardır. Popüler sentetik seçenekler arasında cam, plastik ve seramik bulunur. Vasit gibi bazı doğal değerli taşlar genellikle turkuazı andırır ve alternatif olarak hizmet edebilir.

Pierre Gilson Şirketi, 1972 yılında en ünlü sentetik turkuazı yarattı. Diğer birçok sentetik maddenin aksine, bu yapay turkuaz değerli taşlar, doğal benzerlerinden neredeyse ayırt edilemez. Ancak iki türü mikroskop altında karşılaştırırsanız, doğal turkuazın pürüzsüz bir yüzeye sahip olduğunu, Pierre Gilson turkuazının ise yulaf ezmesine benzer bir dokuya sahip olduğunu göreceksiniz.

Alışveriş yaparken birçok turkuaz değerli taşın hiç turkuaz olmayabileceğini unutmayın! Bunun yerine, diğer mineraller veya sadece turkuaz renkli nesneler olabilirler.

Örneğin, havlit ve manyezit genellikle turkuazı taklit etmek için maviye boyanır; bunlara dikkat edin! Her zaman satıcıyı kontrol edin ve ürün açıklamalarını dikkatlice okuyun.

Dikkatten bahsetmişken, turkuaz takılarımıza en iyi bakımı nasıl yapacağımızı görelim.

Turkuaz Taşı Bakımı

Oldukça narin bir taş olduğundan turkuaz taşlarınıza ekstra sevgi ve özen göstermeniz gerekecek!

Bununla birlikte, turkuaz takılarınızı ara sıra kullanmak üzere sakladığınızdan emin olun. Turkuaz yüzük almayı düşünüyorsanız takılarınızı koruyacak koruyucu ayarları da dahil etmeyi unutmayın. Çizilmeleri önlemek için turkuazınızı diğer değerli taşlardan uzakta, kumaş kaplı bir kapta saklayın.

Dikkate alınması gereken bir diğer önemli husus da turkuazın sıvıları ve gazları çok hızlı emdiğidir. Bu nedenle takılarınızı ısıdan ve kimyasallardan uzak tutmalısınız. Geri dönüşü olmayan hasarları önlemek istiyorsunuz!

Turkuaz taşların temizliği söz konusu olduğunda sabun, deterjan ve mekanik temizleyicilerden uzak durun. Yine turkuaz çok gözeneklidir ve bu zararlı kimyasalları emer.

Bunun yerine değerli taşlarınızı nemli bir bezle silin ve yavaşça kurulayın. Takılarınızı taze ve temiz tutmak için bunu her taktığınızda yapmak isteyeceksiniz.

Artık ne tür turkuaz takılar satın almamız gerektiğini ve bakımını nasıl yapmamız gerektiğini tartıştık. Peki turkuazın gerçekte maliyeti ne kadar?

Turkuaz Fiyatları ve DeğeriTurkuaz değerli taşlı takılar

Popüler ve değerli bir değerli taş olarak turkuazın çok pahalı olması şaşırtıcı değildir. Birinci sınıf mücevherlerin karat başına maliyeti 15,000 TL ye kadar çıkabilir!

Ancak turkuaz taşı fiyatları çok fazla çeşitlilik ve esneklik sunuyor; bütçesi kısıtlı olan herkes için bir kazanç! Turkuaz mücevherlerin karat başına beş sent kadar düşük bir maliyeti olabilir. Daha orta sınıf bir fiyat arıyorsanız, karat başına 1000-1500 TL karşılığında kaliteli turkuaz bekleyebilirsiniz.

Bu farklı fiyat aralığını açıklayan nedir? Turkuaz beğenisinde renk düzgünlüğü ve doygunluğu önemli rol oynar.

Genel olarak koyu renkli taşlar daha değerlidir. Yeşil veya yeşilimsi mavi olan turkuaz değerli taşlar daha az tercih edilir ve dolayısıyla daha ucuz görülür. (Tabii ki yeşil en sevdiğiniz renkse, onu sallamaktan çekinmeyin!)

En değerli turkuaz nedir? Birçoğu, daha önce bahsettiğimiz meşhur Farsça turkuazın, turkuazın en değerli çeşidi olduğunu düşünüyor. Derin, zengin rengi ve herhangi bir katkı maddesi içermemesiyle İran kalitesindeki turkuaz kesinlikle nadir bulunan bir taştır!

Sonuçta tarzınız veya bütçeniz ne olursa olsun kendinize uygun turkuaz takıları kolaylıkla bulacaksınız.

Bugün Sevgilim Turkuaz!

Turkuaz taşları hakkında bilinmesi gereken her şeyi paylaştık.  Eski Mısırlılardan Azteklere ve modern topluma kadar tarih, turkuazın ne kadar güçlü ve büyüleyici olduğunu gösterdi. Online turkuaz satın almaya hazır mısınız?

Bu dingin mavi taşın içinde, manyetik özellikler ve uygulamalarla dolu bir dünya yatıyor. Koruyucu bir muska, şifalı bir kristal, güzel bir burç taşı veya güzel bir mücevhere ihtiyacınız varsa, turkuaz sizin için uygun olan taştır. Günlerinizi aydınlatmak için tek yapmanız gereken biraz turkuaz!

Turkuaz Taşı Faydaları Özellikleri ve Kullanımları” üzerine bir düşünce

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir