blog

Doğal Taşlar ve Mineraller

Doğal Taşlar ve Mineraller

Doğal Taşlar ve Mineraller

Doğal Taşlar ve Mineraller. İnsanlar eski çağlardan beri taşlarla çalışıyorlar. Taşlar ateş yakmak için kullanıldı ve aletler haline getirildi. Daha sonra, örneğin kakmacılıkta veya boyaların hazırlanmasında dekorasyon için de kullanıldılar.

Geleneklerde değerli taşların insanlar üzerindeki iyileştirici etkisinden de bahsedilmektedir. Çok gelişmiş medeniyetler bunu biliyordu ama daha ilkel kültürler de bunun için taşları kullanıyorlardı. İlaçlar her zaman mevcut değildi ve insanlar doğaya çok daha yakın yaşadılar, bu yüzden bitkileri ve değerli taşları kullanmaya başladılar.

Belirli bir değerli taşı takmanın veya yerleştirmenin, şikayetlerin ortadan kalkmasına veya insanların kendilerini korunmuş hissetmelerine neden olacak bir etkisi olduğu ortaya çıktı.

Doğal taşlar ve mineralleri öncelikle güzellikleri ve bir taşın milyonlarca yaşında olabilmesi nedeniyle seviyoruz. Bizim için bir taşın seçimi sırasında uyandırdığı duygu önemlidir.

Avuç içindekidoğal taşlar

Doğal Taşlar ve Mineraller nasıl çalışır?

Bildiğimiz kadarıyla değerli taşların etkisi hiçbir zaman bilimsel olarak kanıtlanmamıştır ve birçok kişi buna şüpheyle yaklaşmaktadır. Ancak anlayamadığınız şeylere açık olarak ve doğanın gücüne inanarak değerli taşlardan bolca keyif alabileceksiniz.

Değerli (Doğal) bir taşı tuttuğunuzda hoş bir gıdıklanma veya sıcaklık hissi yaşayabilirsiniz. Bunun taşın yaydığı titreşimden kaynaklandığı varsayılmaktadır. Dünyadaki her şey atomlardan yapılmıştır ve enerjisel bir titreşime sahiptir.

Bu titreşim, elektronların atom çekirdeği etrafında dönmesi veya daha doğrusu titreşmesiyle üretilir. Bazı taşlar enerjiyi çok hızlı yayar, bazıları ise daha yavaş çalışır.

Taşın rengi ve kimyasal bileşimi de etkisini etkiler. Her ikisi de aşağıda kısaca açıklanmıştır. Bu özelliklerin her ikisi de doğal taşlar sayfasındaki değerli taşların A’dan Z’ye açıklamasına da yansıyor. Bir değerli taşa dokunmayı nasıl deneyimleyeceğiniz, o taşla ilgili kendi hislerinize bağlıdır.

Birisi bir taşa karşı net bir tepki verebilirken, bir başkası aynı taşa karşı hiçbir şey hissetmeyebilir. Her insan değerli taşlara farklı tepki verir ve her taş işinize yaramayacaktır. Bir taşa diğerinden daha çok ilgi duyacaksınız.

Üstelik herhangi bir etki yaşamanız biraz zaman alabilir. Genel olarak taşın etkisini gerçekten fark etmeniz bir veya iki ayı alacaktır. Bu yüzden sabırlı olun ve bu arada bir taşın onu tutarak veya ona bakarak verebileceği hoş hissin tadını çıkarın. Taşın etkisine ve güzelliğine açıksanız taşlar sizi mutlu edebilir ve tatmin edebilir.

Çeşitli mineraller ve doğal taşlar

Doğal Taşlar ve Mineraller renklerinin etkisi

Renk aynı zamanda değerli taşların etkisini de etkiler. Rengin duygularınız üzerindeki etkisini mutlaka fark edeceksiniz. Hoşunuza gitmeyen renkler ve kendinizi rahat hissettiğiniz renkler olacaktır. Taş seçerken bunu dikkate alabilirsiniz.

Doğal taşlar ve mineraller akik taşı kırmızısı enerji verici bir renktir ve yorgunluğa ve enerji eksikliğine yardımcı olur. Kırmızı taşlar kas ağrısını hafifletir, cilt problemlerine ve alerjilere yardımcı olur ve atık ürünlerin vücuttan atılmasını iyileştirir. Ancak kırmızı güçlü bir renktir ve çok fazla kırmızı huzursuzluğa, öfkeye veya saldırganlığa yol açabilir.

Eğer yüksek tansiyonunuz varsa kırmızı taşları genellikle tansiyonu yükselttiği için tercih etmemeniz daha doğru olacaktır. Kırmızı taşlar arasında carnelian, rhodonite ve yakut bulunur.

Pembe: Duyarlılığı, yumuşaklığı ve masumiyeti temsil eder. Pembe taşlar çocuklar için çok faydalıdır. Dengeli bir his sağlarlar ve sakinleştirici bir etkiye sahiptirler. İlham veriyorlar. Bağırsak ve karın krampları ve yanıklara yardımcı olur.

Sarı: Aklı, aklı ve mantığı temsil eder. Sarı taşlar sinir sistemini güçlendirir ve enerji akışını iyileştirir. Hayata iyimser bir bakış açısı kazandırırlar. Çok fazla sarının sizi kayıtsız bırakabileceğini lütfen unutmayın. Sarı taşlar örneğin kehribar ve sitrindir.

Yeşil: Sakinleştirici bir etkiye sahiptir ve uyum yaratır. Yeşil taşlar kalbi güçlendirir ve metabolizmayı iyileştirir. Yaratıcılığı ve olumlu düşünmeyi teşvik ederler. Çok fazla yeşillik uyuşukluğa yol açabilir. Yeşil taşlar arasında amazonit, aventurin, malakit ve yosun akik bulunur.

Mavi: Rahatlatıcı ve canlandırıcı etkisi vardır. Mavi taşların konuşma ve iletişim üzerinde olumlu etkisi vardır. Kansızlığa yardımcı olur ve fiziksel ve zihinsel aşırı aktiviteye huzur getirir. Mavi taşlar arasında apatit, akuamarin, kalsedon ve sodalit bulunur.

Mor: Maneviyatın ve tanrısallığın rengidir. Mor taşlar sezgiyi teşvik eder ve uyarıcı bir etkiye sahiptir. Taşlar iç huzuru sağlar ve uykusuzluğa yardımcı olur. Metabolizmayı iyileştirir ve krampları azaltırlar. Mor taşlar arasında ametist, karoit ve florit bulunur.

Beyaz: Saflığı, yumuşaklığı ve sessizliği temsil eder. Beyaz taşlar ruhsal gelişime yardımcı olur. İdrar söktürücü etkiye sahiptirler ve solunum yolu üzerinde faydalı bir etkiye sahiptirler. Beyaz taşlar arasında kaya kristali, havlit ve ay taşı bulunur.

Siyah: Gizemin ve gücün rengidir. Siyah taşlar güvenlik ve sağlamlık hissi verebileceği gibi mesafeye de neden olabilir. Toprakla iyi bir bağ sağlarlar ve rahatlatıcı bir etkiye sahiptirler. Ağrı gidermek.

Siyahın karamsarlık ve olumsuzluk duygusu da uyandırabileceğini unutmayın. Siyah taşlar güçlü etkileri nedeniyle çocuklar için pek uygun değildir. Siyah taşlar arasında hematit, obsidiyen ve oniks bulunur.

Doğal taş ve minerallerden oluşan kolyeler

Doğal Taşlar ve Mineraller kimyasal bileşimi

Taşın içerdiği kimyasal elementler de şifa özelliklerini etkiler. Bir kişinin zihinsel ve fiziksel olarak sağlıklı kalabilmesi için çeşitli bir diyet yemesi gerekir. Vücudumuz temel bileşenler ve eser elementler içeren kimyasal maddelerden oluşur.

Elementel bileşenler arasında karbon, oksijen, kalsiyum ve sodyum bulunur ve her canlının temelini oluşturur. Sağlıklı kalmak için bakır, manganez ve iyot gibi az miktarda eser elementlere ihtiyaç vardır. Eksiklik vücudun işleyişini etkiler. Tüm öğelerin kendi etkileri vardır.

Alüminyum (Al) – Uykusuzluk ve huzursuzluk için önemlidir. Kasların, yumurtalıkların, karaciğerin ve böbreklerin çalışmasını uyarır ve kan bileşimini iyileştirir. Alüminyum, diğerlerinin yanı sıra amazonit, labradorit, lapis lazuli ve turkuazda bulunur.

Berilyum (Be)- Hipofiz bezi, kalp ve kan damarları üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Vizyonu teşvik eder. Alerji ve egzamaya yardımcı olur. Kararlılık verir.

Kalsiyum) (Ca)- Vücut için büyük önem taşır ve osteoporoz ve diş çürümesine yardımcı olur. Genel olarak hamilelik ve büyüme için gereklidir. Hafızaya iyi gelir ve kaygıyı gidermeye yardımcı olur. Ayrıca uykusuzluğa da yardımcı olabilir. Kalsiyum aktinolit, kalsit, florit, labradorit, lapis lazuli, nefrit ve turmalinde bulunur.

Klor (Cl)- Halsizliğe ve bayılmaya yardımcı olur. Sindirimi teşvik eder, karaciğerin atık ürünleri vücuttan atmasını uyarır. Gerginliği ortadan kaldırır ve stres, endişe veya endişe için iyi çalışır. Hayata olumlu bir tutum kazandırır. Klor, diğer şeylerin yanı sıra apatit ve sodalitte bulunur.

Flor (F)- Kalsiyumun iyi emilmesini sağlar ve güçlü dişler ve kemikler için gereklidir. Yaraların iyileşmesini destekler ve eklem şikayetlerinin giderilmesine yardımcı olur. Konsantrasyon ve esnekliğe iyi gelir. Flor, diğer şeylerin yanı sıra apatit ve floritte bulunur.

Fosfor (P)- Hafıza kaybı üzerinde faydalı bir etkiye sahiptir. DNA için önemlidir ve hücrelerin enerji metabolizmasında büyük öneme sahiptir. Düzenli kalp atışı ve sağlıklı böbrek fonksiyonuna iyi gelir. Kasları güçlendirir ve ruh halini iyileştirir.

Değerli taşlar ve mineraller Turmalin ve Demir kanda oksijen taşınmasına yardımcı olur, anemi ve ağır âdet kanaması için gereklidir. Vücut büyümesini destekler. Aktivite ve azim sağlar. Demir dumortierit, hematit, pirit ve turmalinde bulunur.

Potasyum (K)- İyi su dengesi için gereklidir. Obezite ve kas zayıflığına yardımcı olur. Ağrı ve huzursuzluğa karşı hassasiyeti azaltır. Beyne oksijen göndererek iyi düşünmeyi teşvik eder.

Potasyum diğerlerinin yanı sıra amazonit, karoit, lepidolit, aytaşı ve sugilitte bulunur.

Karbon (C) -Beyaz kan hücrelerinin büyümesine yardımcı olur ve karaciğerin işleyişi üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Karbon, diğerlerinin yanı sıra amber, kalsit ve rodokrozitte bulunur.

Bakır (Cu)- Enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur ve gribe karşı yardımcı olur. Kan akışını teşvik eder. Kaygı ve depresyonu hafifletir. Daha fazla rüya aktivitesi sağlar ve hayal gücünü harekete geçirir. Enerji seviyelerini korur. Bakır, diğerlerinin yanı sıra krizokol, malakit ve turkuazda bulunur.

Lityum (Li) – Esas olarak zihni etkiler, denge ve huzur getirir. Kan basıncını düşürür. Romatizma ve kaşıntıya yardımcı olur. Lityum, diğerlerinin yanı sıra lepidolit, petalit ve turmalinde bulunur.

Magnezyum (Mg)- Demirle birlikte kalsiyum metabolizmasını düzenler. Kireç çözmeyi önler ve yaşlanmayı önler. Zihinsel ve fiziksel gerginliğe yardımcı olur, hayata karşı olumlu bir tutumu teşvik eder. Hamilelik ve emzirme döneminde faydalıdır. Magnezyum diğer şeylerin yanı sıra nefrit ve olivinde bulunur.

Manganez (Mn)- Soğuk algınlığı, baş ağrısı, döküntü ve kramplara yardımcı olur. Vücudun sabahları hareket etme şeklini iyileştirir. Sinirliliği azaltır ve iyimserlik sağlar. Belleği geliştirir. Manganez diğer şeylerin yanı sıra rodokrozit ve rhodonitte bulunur.

Sodyum (Na)- Su dengesini düzenler, kan basıncını artırır ve metabolizmayı uyarır. Kaslara ve sinirlere iyi gelir. Yaşamın yapılandırılmasına yardımcı olur ve iç düzeni sağlar.

Sodyum diğerlerinin yanı sıra karoit, labradorit, lapis lazuli, sodalit ve turmalinde bulunur.

Silikon (Si)- Kireçlenmeyi önlemek için gereklidir. Cildi, saçları, tırnakları ve bağ dokusunu güçlendirir. İnatçı soğuk algınlığına iyi gelir. Eklem sorunlarına yardımcı olur. Yaşlanmayı önler ve iyilik hissi sağlar. Silikon akik, ametist, aventurin, labradorit, rhodonit, kaplan gözü ve turmalinde bulunur.

Üç doğal taş

Doğal Taşlar ve Mineraller oluş serüveni

A’dan z’ye taşların oluşumu da belirtilmektedir. Bir taşın birincil, ikincil veya üçüncül şekilli olması da seçiminizde önemli olabilir. Birincil oluşan kayaya magmatik kaya da denir. Yerin derinliklerinden gelen magmanın katılaşmasıyla oluşurlar.

Genel anlamda birincil şekilli taşların kendi benliğimizi, mizacımızı etkilediğini varsayabiliriz. Hayatımızı öğrenerek geçiririz ve bu süreci birincil şekilli taşların yardımıyla daha da geliştirip ortaya koyabiliriz.

Birincil şekilli taşların örnekleri akik, ametist, kaya kristali, florit, labradorit, ay taşı, obsidiyen ve turmalindir. İkincil oluşmuş kaya veya tortul kaya, hava koşulları ve erozyonla oluşur. Bu işlem sırasında kalıntılar birikir ve uzun bir süre sonra yeni kaya oluşur.

Bu taşlar esas olarak çevremizin etkisiyle ilgilidir ve etrafımızdaki dünyayla iyi bir şekilde başa çıkmamıza yardımcı olabilir. İkincil olarak oluşan taşların örnekleri arasında krizokol, krisopraz, heliotrop, malakit, rodokrozit, kaplan gözü ve turkuaz bulunur.

Tersiyer oluşmuş kayaya deformasyon kayası da denir. Sıcaklık ve basıncın etkisi altında yeni mineraller içeren yeni kayalar oluşturan kayadır. Üçüncül şekilli taşlar, geçirmek zorunda olduğumuz değişikliklere yardımcı olabilir. Eski kalıpların serbest bırakılmasına yardımcı olurlar. Üçüncül şekilli taşların örnekleri aktinolit, karoit, lapis lazuli, nefrit, rhodonit ve tülittir.

İlgili Mesajlar

Doğal Taşlar ve Mineraller” üzerine bir düşünce

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir