blog

Değerli Taşlar Hakkında Herşey

Değerli Taşlar Hakkında Herşey

Değerli Taşlar Hakkında Herşey

Değerli taşlar hakkında herşey. Bu site değerli taşlar la yapılmış takılarla doludur dolayısıyla değerli taşlar hakkında bilgi verelim istedik. Biz onlara âşık olduk ve sizin de bu doğa harikalarının tadını çıkarmanızı istiyoruz. Doğanın harikası değerli taşlar!

Değerli taşlar hakkında bilmeniz gereken her şey!

Değerli taşlar hakkında herşey. Değerli taşlar çok popüler. Sadece güzel görünümleri nedeniyle değil, aynı zamanda (ve belki de özellikle) iyileştirici güçleri veya destekleyici etkileri nedeniyle. Merak mı ettin? O halde okumaya devam edin çünkü değerli taşlar hakkında bilinmesi gereken çok şey var.

Değerli taşların işlenmesi

Değerli taşlardaki çalışma unsuru, taşın içerdiği enerji veya titreşimlerden gelir. Bu biraz “saçma” gelebilir, ancak biraz incelerseniz, bunun mantıklı olabileceğini kabul etmeniz gerekecek…

Değerli taşlardaki enerji

Tüm malzemelerin enerji içerdiği uzun zamandır bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu enerji kendisini titreşimlerle ifade eder. Sonuçta her şey moleküllerden, onlar da atomlardan oluşuyor. Bu atomlar titreşimlerle hareket eder. Bu çok karmaşık konu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu her şey için geçerlidir. Ahşap, cam, plastik, beton, tuğla ve dolayısıyla değerli taşlar. Değerli taştaki atomların titreşimleri enerji açığa çıkarır. Ve her değerli taşın kendine özgü titreşimleri vardır.Pembe kuvars değerli taş

Değerli taşlar hakkında herşey İnsandaki enerji

İnsan vücudunun da enerjiden oluştuğu tamamen açıktır. Meridyenler olarak da adlandırılan sözde enerji kanallarının varlığı bazı bilim adamları tarafından hala reddedilmektedir, ancak 1984 yılında WHO (Dünya Sağlık Örgütü, sağlık alanında küresel otorite) bile insan vücudunun meridyenler içerdiğini doğrulamıştır.

Değerli taşlar aracılığıyla insanlarda enerji dengesi

Hasta, acı çeken, mutsuz veya “kendisini iyi hissetmeyen” birinin enerji dengesizliği olması fazlasıyla akla yatkın geliyor. Bu kişinin vücudundaki titreşimler sanki senkronize değil. Tam olarak ne olup bittiğine bağlı olarak, vücudun enerjisindeki dengeyi yeniden sağlamak için bir şeylerin değişmesi gerekir. Belirli enerji kuvvetlerine/titreşimlerine sahip değerli taşlar bu konuda yardımcı olabilir. Enerji dengesi bozulduğunda doğru değerli taşı kullanarak veya takarak vücut, değerli taşın titreşiminin ritmini benimser. Bu, kişinin vücudundaki titreşimleri doğru boyuta getirir ve enerji dengesi en sonunda yeniden sağlanabilir.

Değerli taşların farklı çakraları

Çakralarla ilgili farklı görüş ve inançlar vardır. Bu enerji noktalarının varlığı da bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. Ancak cennet ve dünya arasında kanıtlayabileceğimizden daha fazlası olduğu için çakraların var olduğunu varsayıyoruz. Ve değerli taşlar, enerji noktaları da dahil olmak üzere insan vücudundaki enerjiyi etkiler. Bu nedenle çakralarınıza değerli taşlarla bağlantı kurabilirsiniz. Bunun nedeni değerli taşlardaki titreşimlerin çakralarınızdaki enerji kanallarının titreşimleriyle eşleşmesidir. Bunu bildiğim iyi oldu. Peki böyle bir Çakra ne anlama geliyor?

Çakra daire veya tekerlek anlamına gelir ve Sanskritçeden gelen bir kelimedir. Sanskritçe, bir zamanlar Hindistan’da Hint nüfusunun belirli bir kesimi tarafından konuşulan bir dildir. Çakra, enerji kanallarının birleşim noktasının, merkezi yerinin bulunduğu bir dairedir.

Bir insanın çakraları

Hangi vizyonu veya yaşam felsefesini takip ettiğinize bağlı olarak, kişide bu merkezi yerlerden, yani Çakralardan beş, altı, yedi, dokuz, on iki veya yirmi yedi tane bulunur. Dünyanın bizim bölgemizdeki görüşlerin çoğu yedi Çakraya dayanmaktadır.Değerli taşlar

 • Kök çakra (kuyruk kemiğinin hemen altında)
 • Sakral çakra (sakrum seviyesinde, kuyruk sokumu ile göbek arasında)
 • Solar pleksus çakrası (göbeğe yakın)
 • Kalp çakrası (kalp seviyesinde)
 • Boğaz çakrası (boğaza yakın)
 • Üçüncü göz çakrası (alında)
 • Taç çakra (başın üstünde)

Her çakra belirli enerji akışlarına bağlıdır. Enerjinizin akışı bozulursa bu durum çakranın da dengesini bozar. Neyse ki, çakralarınıza giden, çakralarınızdan gelen ve içindeki enerji değerli taşlardan etkilenebilir. Çünkü her Çakranın onu destekleyecek kendi değerli taşları vardır.

Belirli çakralar için özel değerli taşlar

Belirli değerli taşları takarak o çakrayla ilişkili spesifik enerji kanalları uyarılır. Bu enerji kanalları vücudunuzdaki belirli parçalara/organlara bağlıdır. Bu şekilde değerli taşlar, çakralarınızın yardımıyla sağlığınız ve zihinsel sağlığınız üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir. Her çakranın yalnızca kendi değerli taşları değil, aynı zamanda kendi rengi de vardır. Ve bu renk, karşılık gelen değerli taşların rengine karşılık gelir.

Kırmızı, siyah ve kahverengi değerli taşlar

Kök çakra kırmızı, siyah ve kahverengi değerli taşlarla etkileşime girer. Örneğin garnet, yakut ve siyah turmalin. Bu değerli taşları takmak bel, kolon, kalça, leğen kemiği ve kalçadaki sorunlardan kurtulmayı sağlayabilir.

Turuncu ile değerli taşlar

Sakral çakra, içinde turuncu olan veya turuncu renkli değerli taşlarla desteklenir. Örneğin akik, turuncu kalsit ve mandalina kuvars. Sakral çakrayı destekleyen değerli taşlar cinsel organları, rahmi, böbrekleri, mesaneyi, kan dolaşımını ve su dengesini etkiler.

Altın renkli veya sarı değerli taşlar

Solar pleksus çakra, sarı veya altın renginde olan veya bu rengi içeren değerli taşlardan yararlanır. Bu tür değerli taşların örnekleri kehribar, ametrin veya altın topazdır. Bu değerli taşların mide, karaciğer, dalak ve sindirim üzerinde olumlu etkisi vardır.

Yeşil ve pembe değerli taşlar

Yeşil ve pembe taşlar kalp çakrasına aittir. Örneğin yeşim, gül kuvars ve zümrüt. Kalp çakrasını güçlendiren değerli taşları takmak kalbin, akciğerlerin ve nefes almanın işleyişini destekler.

Açık mavi renkli değerli taşlar

Boğaz çakrası açık mavi veya açık mavi içeren değerli taşlar içerir. Örnekler akuamarin, angelit ve turkuazdır. Zihinsel olarak dengesizseniz boğaz çakrasını destekleyen değerli taşlar daha fazla denge sağlayabilir.

Koyu mavi değerli taşlar

Koyu mavi değerli taşlar üçüncü gözün çakrasına aittir. Örneğin azurit, mavi aventurin, lapis lazuli. Bu çakra bilincin manevi merkezidir. İlhamınız da buradan geliyor gibi görünüyor. Ruhsal veya yaratıcı düzeyde tıkanmış hissediyorsanız, bu değerli taşları o alanda daha dengeli olmak için kullanabilirsiniz. Bu aynı zamanda hormon dengenizle ilgili enerji kanallarının da kaynağıdır.

Mor, beyaz ve renksiz değerli taşlar

Taç çakra mor, beyaz veya renksiz değerli taşlardan etkilenir. Örnekler arasında ametist, kaya kristali ve kuvars bulunur. Taç çakra insan vücudunun en üst seviyesinde yer alır ve mutluluğun, iç huzurun ve uyumun kaynağıdır. Taç çakranızı etkileyen değerli taşlar takıyorsanız, ruh halinizin kaynağını etkilersiniz. Bu çakra değerli taşlarını yanınızda taşırsanız, söz konusu çakrayı temizler ve enerji kanallarının yeniden dengeye gelmesini sağlarsınız.

Değerli taşları nerede bulabilirsin?

Elbette değerli taşlar satın alabilirsiniz, değerli taş yetiştiremezsiniz. ancak bunları kendiniz doğada bulabilirseniz daha da özel olur. Sadece doğada. Çünkü mağazada bulacağınız değerli taşlar bir zamanlar doğada da bulunuyordu.

Değerli taşları tanıma

Değerli taşları bulmadan önce onları tanımanız gerekir. Bu oldukça zor çünkü doğada mağazadakinden çok farklı görünüyorlar. Bu nedenle, eğer onları vahşi doğada bulmak istiyorsanız, değerli taşların kaba, doğal formunu araştırmanız gerekecektir. Ve bulduğunuzu düşündüğünüz anda değerli taşı belirleyeceksiniz. Taşın “asaletinin” resmi olarak belirlenmesi buna denir. Daha sonra taşın sertliği incelenir, taşın nasıl kırıldığı, kırığın nasıl düştüğü, ışık ışınımına ne yaptığı ne kadar şeffaf olduğu ve nasıl parladığı incelenir.

Değerli taşları hangi bölgelerde bulabilirsiniz?Kırmızı ve altın rengi değerli taş örnekleri

Ama cesaretiniz kırılmasın. Bir değerli taşın kaba haliyle neye benzediğini biliyorsanız, resmi tanımlama daha sonra gelecektir. Önce aramaya başlayın ve eğer küçük bir başarı şansı istiyorsanız doğaya geçmeniz akıllıca olacaktır. Bu başlı başına bir şanstır çünkü değerli taşlar çoğunlukla çok fazla akan suyun olduğu bölgelerde bulunur. Maalesef değerli taş bulmanın şartı, suyun değerli taş içeren kayaların bulunduğu bir alandan akması gerektiğidir. Bu tür kayalar genellikle volkanların olduğu veya var olduğu bölgelerde meydana gelir. Ayrıca madenlerin yakınında değerli taş bulma şansınız daha yüksektir.

Her kıtanın kendine ait değerli taşları var mı?

Değerli taşlar dünyanın her yerinde bulunabilir, ancak dünyada bir şeyler bulma şansınızın biraz daha yüksek olduğu bazı yerler de vardır. Bu şekilde onu Güney Amerika, Asya, Afrika ve Kuzey Amerika’da bulma şansınız en yüksek olacaktır. Ancak değerli taşlar Avrupa’da ve Türkiye’de de bulunabilir.

Bulduğunuz değerli taşları yanınıza alın

Kendi değerli taşlarınızı çıkarmak için bir kova ve kazmayla dünyayı dolaşmadan önce, öncelikle taşları ihraç edip edemeyeceğinizi ülkeye göre araştırmak akıllıca olacaktır. Bu, ülkeye göre farklılık gösterebilir. Ayrıca arazisindeki kayayı kesmek için öncelikle arazi sahibinden resmi izin istemeniz gerekebilir.

Değerli taşlar ne zamandan beri kullanılıyor?

Değerli taşların zengin bir tarihi vardır. Yüzyıllardır sıklıkla kullanılmaktadırlar. Dünyanın en eski taşı Avustralya’dan gelen bir kristaldir ve 4,3 milyar yıldan daha eskidir. Ayrıca mağara adamlarının taşları avlanmak, silah olarak ve ev kullanımı için kullandıkları da gösterilmiştir. Artık değerli taş olarak sınıflandırdığımız taşların burada da kullanılmış olması muhtemeldir.

Tarih öncesi değerli taşlarPembe Kuvars

Değerli taşların bugün kastettiğimiz şekliyle, yani takı, özel nesneler veya koruma, iyileştirme ve destek amacıyla kullanımının bile kökenleri tarih öncesine dayanacaktır. Taşlar elbette keskinleştirilmemiş veya cilalanmamıştı, ancak o zamanlar bir taş aletin ara sıra ikiye bölünmesi mantıklıdır. Tarih öncesi insanın böyle bir aletin içinde ne kadar güzel bir şey olduğunu keşfettiğinde ne kadar şaşırdığını bir düşünün. Şüphesiz ona bazı güçler atfedilmiş ve böyle bir taşa özel bir statü verilmiştir.

Antik Çin zamanında değerli taşlar

Çizimler ve resimler, kazılar ve buluntular, antik Çin’deki insanların (çağımızdan yaklaşık 2000 yıl önce) değerli taşlarla ne yapacaklarını zaten bildiklerini gösterdi. Bunları takı olarak, statü sembolü olarak veya dini ifadelerin içinde birlikte kullandılar.

Eski Mısır, İnkalar ve Romalılar zamanında değerli taşlar

Mücevher, kıyafet, silah ve değerli taş içeren diğer nesnelerin bulunduğu piramitlerde, hazinelerde ve kazılarda çok sayıda keşif yapılmıştır. Ancak bu kültürlerde değerli taşlar sadece çok güzel oldukları için kullanılmıyordu; aynı zamanda sağlığı ve canlılığı desteklemek ve geliştirmek için de kullanılıyordu. Örneğin, eski Yunanlılar ve Romalılar ametist taşını kendilerini alkol bağımlılığına, sarhoşluğa ve akşamdan kalma lığa karşı korumak için kullandılar.

Değerli taşlar nasıl kullanılır?

Elbette değerli taşları takılarda, giysilerde ve diğer süs eşyalarında veya nesnelerde kullanabilirsiniz. Değerli taşı yanınızda taşımak veya yanınızda bulundurmak, vücudunuzdaki titreşimlerin değerli taşın titreşimleriyle uyumlu olmasını sağlayacaktır. Bu sayede değerli taşları bir bileklik veya kolyeye takabilir ve taşın cildinizle doğrudan temas etmesini sağlayabilirsiniz. Bu genellikle vücudunuzun değerli taşın titreşimleriyle dengeye gelmesini sağlamanın en etkili yoludur. Bazı taşların ciltle teması halinde rengi değişebilir. Örneğin pembe kuvars’ta durum böyledir.

Ayrıca yanınızda küçük bir değerli taş da taşıyabilirsiniz. Sadece cebinizde. Eskitme taşlar olarak adlandırılan taşlar bunun için idealdir. Kıyafetinizin taşın etkisini az da olsa etkileyebileceğini unutmayın. Örneğin sentetik giysiler değerli taşların enerjisinin zayıf bir ileticisidir.

Değerli taşları yanınızda taşımak elbette en belirgin uygulamadır. Ancak değerli taşları kullanmanın başka yolları da vardır:Çeşitli değerli taşlar

 • Bir odada enerji arıtımı olarak dolabın üzerine bir çakıl taşı koymanız yeterli
 • Bir cam tüp içinde muhafaza edilen bir bardak suya enerji katkısı olarak
 • Alkollü enerji iksiri olarak-ayrıca cam tüpte bulunur
 • Masaj yağı, krem ​​ve losyonlarda katkı maddesi olarak-taşın maddenin içine yerleştirilmesiyle
 • Uykuyla ilgili sorunlara destek olarak-komodinin üzerinde veya yastığın altında
 • Banyoda veya meditasyon sırasında dengeleyici olarak- banyo suyunda veya vücudunuzda
 • Bitkiler için ekstra bir destek olarak-bitkinin yakınındaki toprakta

Değerli taşlar ve mineraller arasındaki fark nedir?

Değerli taşlar bir veya daha fazla mineralden oluşur ve bu nedenle her değerli taş bir mineraldir. Peki bir mineral tam olarak nedir? Mineral doğada oluşan katı bir maddedir. Oluşumu milyonlarca yıl süren karmaşık bir jeolojik (coğrafi) süreçtir. Dünyada 4.000’den fazla tanınmış mineral bulunmaktadır. Bir değerli taş, bir veya daha fazla mineral türünden oluşur ve basitçe söylemek gerekirse, bir parça toplanmış mineralden başka bir şey değildir. Gemolog’ lar bu topakların yaklaşık 200 tanesinin değerli olduğunu buldu.

Bir taş ne zaman değerlidir?

Bir taşın değerli taş olarak adlandırılabilmesi için taşın bir takım özellikleri karşılaması gerekir. Bu özellikler şunlardır:

 • Taş güzel olmalı (ışıltılı veya göz alıcı)
 • Taş nadir olmalıdır
 • Taş dayanıklı olmalıdırDeğerli taşlardan örnekler
 • Taşın cinsine talep olmalı
 • Taşın belli bir geleneği olmalı
 • Taş taşınabilir olmalıdır

Değerli taşlar neden bu kadar popüler?

Değerli taşlar‘ ın popülaritesi büyük ölçüde artıyor. Tabii ki, genellikle güzel görünürler ve takılara güzel bir şekilde dahil edilebilirler. Ancak görünen o ki giderek daha fazla insan yaşamlarını ve sağlıklarını desteklemek için değerli taşları kullanıyor. İyileştirici etkisi kesin olarak kanıtlanmamış olsa da. Görünüşe göre insanlar belirli değerli taşları takarken veya kullanırken kendilerini daha iyi hissediyorlar. Ve taşları (tıbbi) tedavi yerine kullanmadığınız sürece hiçbir zararı olmaz. Beklentilerinizi gerçekçi tutun ve bunların sihirli taşlar olmadığını unutmayın. Herhangi bir iyileşme veya etkiyi fark etmeniz de birkaç ayı bulabilir. Değerli taşlar hakkında herşey yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz, umarız faydalanmışsınızdır.

İlgili Mesajlar

Değerli Taşlar Hakkında Herşey” üzerine bir düşünce

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir